KRG „Pirueta“: Izvještaj sa Državnog prvenstva BiH

Državno prvenstvo BIH u ritmičkoj gimnastici: KRG “PIRUETA” osvojio 25 medalja

– Veliki uspjeh takmičarki KRG “PIRUETA” na Državnom prvenstvu BIH u ritmičkoj gimnastici


Klub ritmičke gimnastike „Pirueta“ je proteklog vikenda učestvovao na Državnom prvesntvu Bosne i Hercegovine koji se održao u Sportskoj dvorani „Amel Bečković“ u Vogošći. Uz lijepo druženje takmičarki, trenera i sudija prvenstvo je proteklo u fantastičnoj atmosferi.Na Državnom prvenstvu je učestvovalo 13 klubova sa ukupno 450 takmičarki u organizaciji Gimnastičkog Saveza Bosne i Hercegovine. Individualni program „A“ i „B“ kategorije su sudile FIG Brevet sutkinje: Tihana Milas Bezjak (Hrvatska), Vesna Radonić (Crna Gora), Valya Markova (Bugarska), Jasmina Mančić (Srbija) i Svitlana Tinjić (Bosna i Hercegovina), a grupne vježbe i „B- light“ program, pored ostalih bh sutkinja pripala je čast da sudi i trenerici i sutkinji kluba „Pirueta“, Hadžimehanović Amini.

KRG „Pirueta“ Visoko u pratnji trenerice Amine Hadžimehanović i Farah Dželilović se predstavio sa 22 takmičarke u individualnom programu i 16 takmičarki u grupnom programu, a kući su se vratile sa 13 zlatnih, 7 srebrnih i 5 bronzanih medalja.

„A“ PROGRAM


– Hanna Lemeš (2013)- 1. mjesto i zlatna medalja (bez rekvizita);


– Anida Alajbegović (2012) – 2.mjesto i srebrna medalja (vijača); 2.mjesto i srebrna medalja (višeboj), 3.mjesto i bronzana medalja (bez rekvizita);


– Mia Mašala (2009)- 2. mjesto i srebrna medalja (obruč); 4 mjesto (višeboj), 5. mjesto (vijača), 5. mjesto (lopta);


– Melika Ždralović (2008) – 1.mjesto i zlatna medalja (vijača), 1.mjesto i zlatna medalja (čunjevi), 4.mjesto (obruč), 2.mjesto i srebrna medalja (višeboj)


– Belma Eylem Babić (2008)- 1.mjesto i zlatna medalja (lopta), 1.mjesto i zlatna medalja (vijača), 1.mjesto i zlatna medalja (višeboj), 3.mjesto i bronzana medalja (obruč)


„B“ PROGRAM

– Amila Hrnjić (2012)- 4.mjesto (bez rekvizita);

– Ajna Muco (2010)- 1.mjesto i zlatna medalja (vijača), 2.mjesto i srebrna medalja (bez rekvizita); 2.mjesto i srebrna medalja (višeboj);

– Amina Hrnjić (2008)- 1.mjesto i zlatna medalja (čunjevi), 2.mjesto i srebrna medalja (lopta); 3.mjesto i bronzana medalja (višeboj)


„B-light“ PROGRAM

– Iman Šegahić (2008)- 1.mjesto i zlatna medalja (vijača)- Lamija Manjgo (2008) – 5.mjesto (obruč);

– Ajla Omanović (2009) – 1.mjesto i zlatna medalja (obruč);- Evora di Cencio (2013)- 1.mjesto i zlatna medalja (bez rekvizita);

– Adna Ganić (2008)- 3.mjesto i bronzana medalja (vijača);- Neđma Karamuja (2007)- 3.mjesto i bronzana medalja (obruč)- Siba Machlah (2009) – 3. mjesto i bronzana medalja (obruč);

– Hana Purišević (2010)- 11. mjesto;- Lejla Bajrić (2009)- 8.mjesto;- Mia Zečević (2009)- 4. mjesto


GRUPNE VJEŽBE

„A“ program

1. mjesto i zlatna medalja – grupna vježba 2008/2009 u sastavu: Ajla Omanović, Mia Mašala, Melika Ždralović, Amina Hrnjić i Belma Eylem Babić

„B-light“ program

1. mjesto i zlatna medalja – grupna vježba u sastavu 2009/2010 u sastavu: Lamija Džafić, Nedžma Aščalić, Amina Džafić, Džana Begović, Asja Adilović  Emana Semić.

1. mjesto i zlatna medalja- grupna vježba 2011/2012 u sastavu: Dalal Ganić, Lamija Ismić, Hana Kapetanović, Sajra Imamović, Ajša Džafić

KRG PIRUETA Visoko

In memoriam: Kenan Jusufbašić – Svjetski i evropski prvak u aviomodelarstvu

Kenan Jusufbašić (1950-2008.)

Kenan Jusufbašić je rođen 24. februara 1950. godine, a poginuo je 26.06.2008. kada se srušila motorna jedrilica kojom je upravljao, nedaleko od Olova.

Kenan Jusufbašić je ratni i poslijeratni načelnik općine Visoko i jedan od najboljih svjetskih aeromodelara.

Kenan Jusufbašić je važio za vrhunskog pilota. Bivši je svjetski i evropski prvak u aviomodelarstvu. Obavljao je funkciju predsjednika Aero kluba “Izet Kurtalić” i Saveza aeroklubova BiH.

Kenan Jusufbašić je bio osam puta prvak Jugoslavije i 15 puta prvak sa svojim klubom “Izet Kurtalić”.

1996. godine osvojio je zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu u Italiji.

U sklopu reprezentacije BiH osvojio je 1997. i 1999. godine Svjetsko prvenstvo u aeromodelarstvu.

Kenan Jusufbašić je na osnovu rezultata sa Svjetskog prvenstva u Izraelu proglašen za najboljeg sportistu Bosne i Hercegovine 1999. godine, a aviomodelarska reprezentacija za najbolju ekipu Bosne i Hercegovine.

magazinplus.eu 

Elvedina Muzaferija ostvarila najbolji plasman u karijeri u Svjetskom kupu

Najbolja bosanskohercegovačka skijašica Elvedina Muzaferija nastupila je danas u alpskoj kombinaciji u švicarskoj Crans-Montani i ostvarila najbolji plasman u karijeri.Nakon što je bila 29. i osvojila dva boda u utrci kombinacije u austrijskom Altenmarkt-Zauchenseeju sredinom januara, Muzaferija je danas završila na 22. mjestu s vremenom 2:05.72 i devet sekundi i 48 stotih dijelova sekunde zaostatka za vodećom.

Nažalost imala je zaostatak veći od osam posto u odnosu na vrijeme prvoplasirane Federice Brignone i zbog toga nije osvojila bodove.

Nakon vožnje spusta naša skijašica bila je na 30. poziciji s vremenom 1:20.04 i četiri sekunde i 42 stotinke zaostatka za vodećom Federicom Brignone.

Pobijedila je Brignone s ukupnim vremenom 1:56.24, dok je druga bila predstavnica Austrije Franziska Gritsch sa 92 stota dijela sekunde zaostatka za Italijankom.

Na trećem mjestu sa sekundom i 82 stotinke zaostatka bila je Čehinja Ester Ledecka.

Klix

16. kolo rukometne Premijer lige BiH

Jučer je odigrano 16. kolo rukometne Premijer lige BiH, odnosno prvu u proljetnom dijelu prvenstvene sezone.

Bosna Vispak – Lokomotiva 27:24
RK Sloboda – Borac 27 : 29
Izviđač – Sloga Doboj 30 : 24
Sloga GV – Konjuh 35 : 32
Slavija – Vogošća 24 : 21
Goražde – Gračanica 23 : 28
Leotar – Iskra 32 : 27
Drina – Maglaj 22 : 30

TABELA
RUKOMETNO PRVENSTVO BIH (M)
#KLUBUPNIB
1.RK Borac Banja Luka16131240
2.RK Gračanica16130339
3.RK Bosna Visoko1693430
4.RK Sloga Gornji Vakuf1692529
5.RK Izviđač1692529
6.RK Sloga Doboj1667325
7.RK Lokomotiva Brčko1674525
8.RK Slavija1673624
9.RK Sloboda Tuzla1671822
10.RK Leotar1671822
11.RK Maglaj1671822
12.RK Konjuh Živinice1652917
13.RK Vogošća Poljine Hills16511016
14.RK Iskra16421014
15.RK Goražde16401212
16.RK Drina1610153

Bosna Vispak u drugi dio sezone krenula pobjedom protiv Lokomotive

U prvom meču proljetnog dijela šampionata, rukometaši Bosne Vispak pobijedili su ekipu Lokomotive rezultatom 27:24. Bio je ovo meč u kojem su gosti sve držali u svojim rukama u prvih 20-ak minuta, imali i pet golova prednosti na startu (6:1), ali do odmora se Visočani konsoliduju i uspijevaju na poluvrijeme otići sa rezultatom 13:13.

U nastavku meča Bosna Vispak je bila ta koja je diktirala tempo – imala je vodstvo, čuvala prednost i u posljednju minutu ušla sa četiri gola razlike, te je bilo jasno da će tri boda ostati u Visokom.

Raduje što je večeras Enes Sirćo bio na visokom nivou i sakupio je 18 odbrana, a koliko znači kapiten Adnan Harmandić vidjelo se i u večerašnjem meču, maltene prvom poslije povrede i u istom je bio naš najefikasniji strijelac sa šest pogodaka. Odlični su večeras bili i Adnan Balta, Luka Karanović i Almir Osmanhodžić sa po pet pogodaka, a ova širina među strijelcima je možda i najpozitivnije sa večerašnje utakmice. Mahir Burić je dodao tri, Berin Keso dva, a Kerim Čabaravdić jedan pogodak.

U redovima gostiju sjajnu partiju odigrao je Igor Krivokapić, koji je postigao 10 pogodaka.
Našim momcima i stručnom štabu čestitamo na pobjedi, a svakako čestitke upućujemo i ekipi Lokomotive, koja je opravdala ulogu najprijatnijeg iznenađenja sezone u Premijer ligi.

U narednom kolu, za sedam dana Bosna Vispak će gostovati ekipi Iskre u Bugojnu.

rkbosna

RK “Bosna veterani” obilježio 66. godinu od osnivanja visočkog rukometnog kluba

RK “Bosna veterani” obilježio je u srijedu, 19. februara 2020. godine 66. godinu od osnivanja visočkog rukometnog kluba. Klub je nastao osnivanjem Srednjoškolskog sportskog društva “Mladost” koje je djelovalo u tadašnjoj Državnom realnoj gimnaziji u Visokom i to pod imenom Mladost. Prva rukometna utakmica je odigrana 9. maja 1954. godine u dvorištu gimnazije između Mladosti i Elana, sportskog društva sarajevske gimnazije.

Tradicionalno, veterani su se okupili na terenu Franjevačkog samostana Sv. Bonaventure, gdje je upravo te 1954. godine odigrana prva rukometna utakmica. Nakon okupljanja, upriličen je i prijem u Franjevačkom samostanu.

Neven Krajišnik 

Lejla Hodžić pozvana na okupljanje ženske juniorske rukometne reprezentacije BiH

Selektorica ženske juniorske rukometne reprezentacije Bosne i Hercegovine dr. Sanja Bajgorić ovih dana ukazala je veliku čast Visočanki Lejli Hodžić, pozvavši je na okupljanje ove bh. rukometne selekcije. Okupljanje će biti održano u hotelu “Seos” u Hadžićima, u periodu od 24. do 27. februara tekuće godine.

Prvog dana selektorica će imati priliku upoznati sve rukometašice, među kojima i Lejlu Hodžić, rukometašicu ŽRK Ilidža, koje su pozvane na pripreme za odlazak ženske juniorske rukometne reprezentacije BiH na IHF Trophy 2020 takmičenje, koje će biti održano od 23. do 30. marta u Kolumbiji.

Nadamo se da će Lejla opravdati pozivnicu na posljednju provjeru pred ovo takmičenje, kao i da će zaslužiti mjesto među odabranim rukometašicama koje će braniti boje svoje zemlje i svojih gradova u Kolumbiji.

Visoko.co.ba

Počela druga faza rekonstrukcije krova na KSC „Mladost”

Počela druga faza rekonstrukcije krova na KSC “Mladost”Jučer su započeti radovi na drugoj fazi rekonstrukcije krova na Kulturno sportskom centaru“Mladost” , tokom koje će biti zamijenjen dio krova iznad svlačionice, kotlovnice i kancelarija, ukupne površine 1.000 kvadrata. 

Alternativa d.o.o Sarajevo je nakon provedenog postupka javne nabavke odabrana kao najpovoljniji izvođač radova, a sredstva za realizaciju navedenog projekta su obezbijeđena iz Budžeta Grada Visoko, u iznosu 78.451,76 KM sa PDV-om. Rok za izvođenje radova je 30 dana.Nadzor nad radovima vrši firma „SINTEZA“ d.o.o. Visoko.

Press Grada Visoko

19. februar 1954. – Rukometni dan za pamćenje

19.2.1954-19.2.2020.

19. FEBRUAR 1954.  – RUKOMETNI DAN ZA PAMĆENJE

U srijedu 19. februara 2020. u 15,00 sati rukometni veterani posjetit će Franjevački samostan Visoko i tamo  će imati   simbolično druženje i to  u sadašnjoj zbornici u kojoj je bila Osnivačka skupština Mladosti iz koje je ponikla prva visočka rukometna  ekipa.

Rukometni  klub Bosna Visoko nastao je iz rukometne sekcije  Srednjoškolskog sportskog društva Mladost  koje je formirano  19. februara 1954. godine pri Državnoj realnoj gimnaziji u Visokom.   

Gimnazija je u to vrijeme bila  smještena u zgradi Franjevačkog samostana u Visokom, pa  su se sva rukometna zbivanja dešavala upravo u njegovom dvorištu.

 Rukometno igralište bilo je uz samostansku zgradu, napravljeno od nabitog šljunka, a kasnije je prekriveno šljakom. I danas je na istom mjestu, asfaltirano od 1977. godine.

Rukometna sekcija Mladost je bila mnogo više od sekcije, jer je odmah, te 1954. godine postala, kao rukometna  ekipa,  član novoformiranog Rukometnog saveza Bosne i Hercegovine, a  koji je 21. februara 1954. naslijedio ovlasti od Odbora za (veliki) rukomet pri Savezu sportskih igara BIH, a koji je osnovan 1948. godine.

Mladost se u toku 1954. takmiči u jednoj od četiri tadašnje prvi puta osnovane Podsavezne lige i uspijeva se kvalifikovati  za oktobarski  visočki Polufinalni turnir (drugi je bio u Doboju), odakle se prvak, Mlada Bosna Sarajevo, plasirao za finale za prvaka BIH.

 Ipak, nakon finala sarajevska Bosna otišla je na završno Prvenstvo Jugoslavije u Zagrebu gdje je prvak postala Prvomajska Zagreb.

Desetog  januara 1958., na svojoj godišnjoj Skupštini, Mladost  prerasta u Omladinsko gradsko sportsko društvo Mladost (OGSD Mladost), tako da rukomet, osim školske, počinje trenirati i igrati i radnička omladina.

Visočki rukometni sport bit će predstavljan pod imenom Mladost  od  19. februara 1954. do 15. marta 1960. godine.

Naime, u takmičarskoj godini 1959/60. u Sarajevskoj zonskoj ligi, tada  najvećem rangu u BIH,  visočka rukometna ekipa, kao i prethodnih sezona, nosila je ime  Mladost. Nakon jesenskog dijela šampionata svi visočki igrači, u decembru 1959.  bili su preregistrovani  u RS BIH  u članove Bosne.             

 Pod tim imenom Bosna  će nastaviti  igrati proljetni dio šampionata.

 Takmičiti se  u jesen pod imenom Mladost, a u proljeće pod imenom Bosna, u istoj, takmičarskoj godini 1959/60. je potvrda sljedbenosti Bosne iz Mladosti, kako praktično, tako i pravno.

Sve ovo verifikovano  je na Skupštini 15. marta 1960.godine kada je Mladost praktično  preimenovana u Rukometni klub Bosna Visoko.

To ime  klub nosi i danas.

U periodu od  11. maja  1970. do 3. jula 1991. godine klub će biti pod patronatstvom  Tekstilne industrije Vitex iz Visokog,  pa će se u tom periodu  zvati RK Vitex Visoko.

U kasnijem periodu nosit će ponovo ime  Bosna, pa Bosna PreventBosna Centrotrans, a od sezone 2019/20. Bosna Vispak.

Zbog rata u Bosni Hercegovini klub nije imao  aktivnosti dvije godine i trinaest dana  tj.  od 5.4.1992 – 18.4.1994. godine.

MLADOST Visoko     19.2.1954 – 15.3.1960.

RK BOSNA Visoko     15.3.1960 – 11.5.1970.

RK VITEX  Visoko      11.5.1970 –   3.7.1991.

RK BOSNA Visoko        3.7.1991.   do danas

Antović Zdenko