Sjećanje na amatrerskog sportskog fotografa Zorana Beatovića

Sjećanje na amatrerskog sportskog fotografa Zorana Beatovića, autora na hiljade fotografija iz života sportskih klubova Visokog

Zoran Beatović, rođen u Visokom 12.12.1940. Iako po struci diplomirani pravnik, bio je i fotograf-amater i novinar.

Beatović Zoran (Visoko, 12.12.1940. – Beograd, 29.7.1998.) iza sebe je ostavio hiljade novinskih članaka, izvještavajući iz Visokog za zagrebačke Sportske novosti, Sportsku reviju, sarajevske Večernje novine i za mnoge druge listove u bivšoj Jugoslaviji, među kojima i beogradski Tempo…

Zahvaljujući njegovom fotoaparatu Kiev i fotografskom sluhu za rukomet, ovaj sport u Visokom ima mnoštvo fotografija iz daljnje prošlosti. Zoran je dao neizbrisiv doprinos visočkom sportu i gradu Visokom.
U prilogu nekoliko njegovih fotografija iz visočkog rukometa.

Arhiva i tekst: Zdenko Antovic

Bešlagić – Aščalić pobjednici teniskog turnira HKD Napredak

Napretkovi božićni dani 2019.

Hrvatsko kulturno društvo Napredak svake godine tradicionalno organizira Božićne dane. Ovogodišnji Napretkovi božićni dani započeli su u subotu, 30. studenoga 2019.

U okviru ove manifestacije Teniski centar Koševo bio je domaćin 7. po redu Napretkovog međunarodnog božićnog teniskog turnira za rekreativce, koji je odigran u subotu, 21. prosinca.

Emir Bešlaguć i Samir Aščalić pobjednici su u konkurenciji parova, a ovo je njima treće osvajanje ovog turnira – pobjednici istog bili 2013. i 2015. godine.

Mali rukometaši Metkovića osvojili Božićni turnir u mini rukometu “Central Osiguranje Visoko 2019”

U organizaciji Franjevačkog samostana Sv. Bonaventure i Agencije “Vikus”, u Visokom je održan četvrti po redu Međunarodni božićni turnir u mini rukometu “Central osiguranje Visoko 2019.”.

U zanimljivim mečevima uživalo je preko stotinu mališana uzrasta 2010. i 2011. godište i to iz ekipa Metkovića (Hrvatska), Krivaje Zavidovići, Maglaja, Gračanice i Bosne Visoko. Nakon zanimljivih utakmica najuspješniji su bili mali rukometaši Metkovića koji su u uzbudljivom finalu, tek nakon penala slavili protiv visočke Bosne. U regularnom dijelu bilo je 11:11, a nakon penala 14:13 za ekipu Metkovića, dok su treću poziciju osvojili rukometaši Gračanice koji su slavili protiv ekipe Krivaje.

“Ovo je već tradicionalni turnir koji organiziramo u dvorani Franjevačkog samostana i u saradnji sa Franjevačkim samostanom Visoko, a ove godine smo imali ukupno devet ekipa. Ovu priliku koristim i da se zahvalim svim učesnicima, svim ekipama, mladim rukometašima, kao i njihovim trenerima. Naša želja je da ovaj turnir postane tradicionalan, da iz godine u godinu bude kvalitetniji, posjećeniji i bolje organiziran, a pored ovog turnira Agencija “Vikus” organizuje i Uskršnji turnir.

Naravno, cilj nam je da ovu vrstu rukometa promovišemo i u našem gradu i našoj zemlji, jer je mini rukomet već jako popularan u zemljama okruženja, a krase ga nešto drugačija pravila u odnosu na pravi rukomet, kao što je nepostavljanje odbrane, već se igra igrač na igrača, da bi mladi rukometaši stekli kretne navike. Sve u svemu, zadovoljni smo i organizacijom i ekipama koje su učestvovale na ovom turniru, a kao što sam i kazao, cilj je da turnir iz godine u godinu bude masovniji, sa što više ekipa i učesnika, i nadam se da ćemo u tome i u godinama koje su pred nama, i uspjeti”, kazao nam je Mirza Handžić organizator turnira.

Visoko.co.ba/Nusret Smajović

Bosna – Borac 24:24

RK Borac nakon boda u Visokom jesenji prvak Premijer lige BiH

Tuga u Gračanici

Rukometaši Borca jesenji su prvaci Bosne i Hercegovine.

Oni su večeras gostovali u Visokom kod Bosne i trebali su osvojiti barem bod kako bi prezimili na prvom mjestu Premijer lige, a na kraju su to i ostvarili jer je bilo 24:24.

Bosna je bila bolja u gotovo čitavom dijelu meča i imala čak sedam golova prednosti, ali Borac se nije predavao i uspio je stići do poravnjanja pred sami kraj.

Banjalučani su imali i prednost od 24:23, ali Bosna je ipak u posljednjim trenucima uspjela da dođe do boda i rezultata 24:24. Ipak, to je bilo sasvim dovoljno gostima da počnu sa slavljem jer su jesenji prvaci.

Bod iza ostala je nakon prvog dijela sezone ekipa Gračanice, dok je Bosna iz Visokog završila na trećoj poziciji.

Od ostalih utakmica treba izdvojiti i meč zmeđu Slavije i Iskre koji je završen pobjedom domaćih od 30:25. Slavija je sada deveta sa 21 bodom, dok je Iskra ostala na 14. poziciji sa 14 bodova.

Portal SportSport.ba 

15. KOLO
DATUMSATTIMOVIREZ
18.12.19.19:00RK Slavija30
RK Iskra25
18.12.19.19:00RK Sloga Gornji Vakuf33
RK Vogošća Poljine Hills22
17.12.19.19:00RK Leotar32
RK Lokomotiva Brčko32
18.12.19.19:00RK Gračanica29
RK Sloboda Tuzla25
18.12.19.19:30RK Goražde31
RK Maglaj28
18.12.19.20:00RK Bosna Visoko24
RK Borac Banja Luka24
18.12.19.19:00RK Drina25
RK Sloga Doboj34
18.12.19.18:00RK Izviđač35
RK Konjuh Živinice32

Rukometno prvenstvo BiH (M)

#TIMUPNIRAZBOD
1.RK Borac Banja Luka1512126037
2.RK Gračanica1512037336
3.RK Bosna Visoko158345727
4.RK Sloga Gornji Vakuf158252726
5.RK Izviđač158252426
6.RK Sloga Doboj156722125
7.RK Lokomotiva Brčko157441225
8.RK Sloboda Tuzla157173022
9.RK Slavija15636-421
10.RK Leotar15618-219
11.RK Maglaj15618-1319
12.RK Konjuh Živinice15528-917
13.RK Vogošća Poljine Hills15519-3816
14.RK Iskra15429-4214
15.RK Goražde154011-8512
16.RK Drina151014-1113

KK Visoko: Uspješno okončana takmičarska sezona

KARATE KLUB VISOKO USPJEŠNO OKONČAO                                     OVOGODIŠNJU TAKMIČARSKU  SEZONU

Uspjesi karate kluba ”Visoko” ne prestaju.

Najuspješniji  kolektiv  u Visokom u posljednjoj deceniji, koji  ima  više od 70 osvajača medalja  sa  Balkanskih , evropskih  i Svjetskih  prvenstava  tradicionalnog karatea u proteklih 15 godina,  upornim radom i požrtvovanjem  uspjeva  uprkos  poteškočama  ostati  u društvu najuspješnijih  udruženja (klubova ).

Klub  je i u ovoj godini  uspjeo   ubilježiti  nekoliko  svjetskih  odličja i tako nastavio  u kontunuitetu redati  uspjeh za uspjehom.

Prošlog vikenda  u sportskoj dvorani Bilmište, održano je “Otvoreno prvenstvo tradicionalnog  karatea Zenica 2019”. Učestvovalo je  350 takmičara  iz 20 klubova.

Takmičenje je podržala Vlada Ze-Do Kantona,  a  isto otvorio ministar za obrazovanje,nauku kulturu i sport  g-din  Spahija  Kozlić

Karatisti  karate kluba ”Visoko” su na ovom takmičenju nastupili sa 13 takmičara, u različitim takmičarskim disciplinama.                                                                                                                                 Ukupno je osvojeno  29. Medalja;

-15 zlatnih

–  5 srebrenih i

–  9 bronzanih

Važno je napomenuti da je za najuspješnijeg seniora proglašen  Dišalari Ejman , takmičar karate kluba ”Visoko”  a za najuspješnijeg  kadeta  Kaplan Hamza, također  takmičar  karate kluba ”Visoko”

Odlične takmičarske rezultate postigli su:

1. Mlivić Nadin

2. Farah Begović

3. Ilda Mulahasanović i

4. Isman Babić

Raduju  nas uspjesi mlađihuzrasnih kategorija.

Ovim takmičenjem ostvareni su svi takmičarski planovi po usvojenom kalendaru Saveza tradicionalnog  karatea u BiH.

Postignuti takmičarski rezultati ;

Seniori

Dišalarij Ejman – Kata – 1.mjesto

Dišalarij Ejman – Ko-Go – 1.mjesto

Dišalarij Ejman – Kumite – 2.mjesto

Najuspješniji Senior je Dišalarij Ejman

Kadeti

Kaplan Hamza – Kata – 1.mjesto

Kaplan Hamza – Kihon – 1.mjesto

Kaplan Hamza – Ko-Go – 1.mjesto

Kaplan Hamza – Fuku-Go – 1.mjesto

Kata Tim (Kaplan,Mlivić,Babić)  – 1.mjesto

Ko-Go Tim (Kaplan,Mlivić,Kaplan) – 1.mjesto

Najuspješniji Kadet je Kaplan Hamza

Dječaci (2006-2007)

Babić Isman – Kata – 3.mjesto

Babić Isman – Ko-Go – 2.mjesto

Babić Isman – Jui-ipon – 2.mjesto

Mlivić Nadin – Kata – 1.mjesto

Mlivić Nadin – Kihon – 1.mjesto

Mlivić Nadin – Ko-Go – 1.mjesto

Mlivić Nadin – Jui-ipon- 1.mjesto

Djevojčice(2006-2007)

Ilda Mulahasanović – Jui-ipon – 1.mjesto

Ilda Mulahasanović – Kihon – 2.mjesto

Ilda Mulahasanović – Ko-Go – 3.mjesto

Iva Ščulić – Jui-ipon – 3.mjesto

Kata Tim (Mulahasanović,Begović, Šćulic) – 3.mjesto

Djevojčice (2008-2009)

Farah Begović – Kihon – 1.mjesto

Farah Begović – Jui-ipon – 1.mjesto

Farah Begović – Kata – 2.mjesto

Ena Blažević – Kihon – 3.mjesto

Dječaci (2010-2011)

Tarik Topalović  kihon ipon kumite

3.mjesto

Adi Ferhatović – Kihon – 3.mjesto

Adi Ferhatović – Kihon-ipon – 3.mjesto

Djevojčice (2010-2011)

Asja Pejdah -kihon-

3.mjesto

                                                                                                                                              Uprava karate kluba

                     “Visoko” Visoko

USV Visoko: Medjunarodni turnir u pikadu sa govornom jedinicom u Baru

II MEDJUNARODNI TURNIR U PIKADU  ZA SLIJEPE I SLABOVIDNE BAR / ULCINJ 2019

Tokom vikenda 02/03. novembra 2019. godine u Baru održan II Medjunarodni turnir u pikadu sa govornom jedinicom namijenjen za igru slijepih i slabovidnih osoba. 
Na turniru nastupilo 8 ekipa iz BiH i zemalja regiona. 
Predstavnici BiH na ovom turniru bile su ekipe iz Visokog (Udruženje slijepih Visoko-USV), 
Živinica ( USG Živinice), 
Sportsko društvo slijepih i slabovidnih Kantona sarajevo (SD SIS KS) ,
iz Banja Luke Društvo za sport i rekreaciju slijepih “VID” B.L. 
te ekipe iz Novog Sada “Luj Bray”, iz Beograda “Dorčol” , Pikado klub “Nikšić” iz Nikšića i Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj. 
U ekipnom plasmanu nakon odigravanja mečeva poredak je sljedeći: 
1. USV Živinice,
2. SR SiS “Luj Bray” 
3. Pikado klub Nikšić 
4. Dorčol- Beograd
5. USV -Visoko
6. VID- Banja Luka 
7. SD SiS Kantona Sarajevo 
8. Org slijepih za Bar i Ulcinj 
Kako to i obićno komentiramo ili podcrtavamo sam plasman i nije toliko presudan u ovim turnirskim takmičenjima, koliko je bitno omogućiti populaciji slijepih i slabovidnih osoba da pokažu koliko i šta mogu. Jedan od načina da se pokaže šta i koliko jesu i sportske igre posebno pikado koji omogućava da se razvija preostali segment orijentacije u prostoru, fizički i psihički jača , kao i jačanje motorike što će u konačnici olakštati svakodnevnicu za iste. 
Udruženje slijepih Visoko se zahvaljuje domaćinima na pozivu za učešće na turniru, ugodnom boravku i mogućnosti da se ponovo sretnemo sa dragim poznanicima i prijateljima. 
Putovanje i nastup na II medjunarodnom turniru u pikadu za slijepe i slabovidne osobe u Baru- C. Gora, visočkoj ekipi slijepih omogućili su “Raming company” d.o.o. i Industrija mesa (IM) “Semić” na čemu se učesnici i rukovodstvo USV najtoplije zahvaljuje. 

SG

Rezultati 14. kola rukometne Premijer lige

Rezultati 14. kola rukometne Premijer lige BiH

RK Sloboda – Bosna Visoko 34 : 30

Sloga Doboj – Goražde 35 : 30

Konjuh – Drina 34 : 30

Iskra – Sloga GV 20 : 33

Maglaj – Gračanica 29 : 28

Vogošća – Izviđač 24 : 31

Lokomotiva – Slavija 28 : 28

Borac – Leotar 29 : 25

TABELA
RUKOMETNO PRVENSTVO BIH (M)
#KLUBUPNIB
1.RK Borac Banja Luka14120236
2.RK Gračanica14110333
3.RK Bosna Visoko1482426
4.RK Lokomotiva Brčko1473424
5.RK Izviđač1472523
6.RK Sloga Gornji Vakuf1472523
7.RK Sloboda Tuzla1471622
8.RK Sloga Doboj1457222
9.RK Maglaj1461719
10.RK Leotar1460818
11.RK Slavija1453618
12.RK Konjuh Živinice1452717
13.RK Vogošća Poljine Hills1451816
14.RK Iskra1442814
15.RK Goražde1430119
16.RK Drina1410133

Sloboda poslije preokreta u odličnoj utakmici savladala Bosnu

Rukometaši Slobode kao domaćin su na svom parketu rezultatom 34:30 u sjajnoj utakmici savladali visočku Bosnu.

U odličnoj atmosferi, gostujući tim je definitivno pokazao više u prvom poluvremenu, u kojem je kontrolisao meč i na kraju je ovaj dio susreta priveo kraju sa vodstvom od 16:14. 

Ipak, Sloboda se ne predaje i u drugom dijelu podiže tempo igre, a gosti to ne uspijevaju adekvatno ispratiti. U finišu Sloboda potpuno prelama meč i dolazi do trijumfa rezultatom 34:30.

Davor Kadić je za domaći tim postigao osam golova, a pored njega, jako je efikasan bio i Sedžad Abdurahmanović sa šest golova. Kod gostiju, najviše je pokazao Almir Osmanhodžić, koji je postigao devet golova.

Slobodi je ovo bio sedmi trijumf u sezoni i sa 22 boda sada se dodatno približila gornjem dijelu tabele. S druge strane, Bosna je ostala na svojih 26 bodova, a u narednom će kolu u derbiju ugostiti ekipu Borca.

Sport1.oslobodjenje

Dvije medalje za Elvedinu Muzaferija

I drugi Super G iza Elvedine. Jos jedno 2. mjesto sa samo 4 stotinke zaostatka.

Dvije medalje. Ponosni.

Ski savez BIH

Elvedina je stigla do dvije medalje u disciplini Super G, na utrkama u austrijskom Axamsu. Riječ je o utrkama FIS takmičenja koje Elvedina vozi u cilju popunjavanja norme za nastupe u Svjetskom kupu, te će već sutra ona voziti i dvije nove utrke.

Prethodna objava:
Elvedina Muzaferija do prvog postolja ove sezone