Visočanima devet priznanja na izboru za sportistu godine u ZDK-u

Atletičar Amel Tuka, član Atletskog kluba “Zenica” i skijašica Elvedina Muzaferija, članica Skijaškog kluba “ZE-2010”, najbolji su sportisti Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) za 2019. godinu.

Izbor “Sportiste godine ZDK” održan je sinoć u Bosanskom narodnom pozorištu Zenica u organizaciji Sportskog saveza ZDK i NIPD “Naša riječ” Zenica, a pod generalnim pokroviteljstvom Vlade ZDK.

Priznanja Amelu Tuki i sestri Elvedine Muzaferije, koja se nalazi na pripremama izvan BiH, uručio je premijer ZDK Mirza Ganić koji je u svom obraćanju istakao da je ponosan što Zeničko-dobojski kanton ima sve više vrhunskih i perspektivnih sportista u svim sportovima koji našu domovinu Bosnu i Hercegovinu ponosno predstavljaju na sportskim terenima širom svijeta.

– Oni imaju nadu u srcu i snove u glavi, a Vlada Zeničko-dobojskog kantona čini sve da im bude dobar oslonac i da imaju finansijsku podršku. Ukupna izdvajanja za sport iz kantonalnog budžeta prelaze milion maraka, podržavamo aktivnosti klubova i učešće na takmičenjima, uključujući i invalidni sport, plaćamo kotizacije i registracije klubova, stipendiramo perspektivne sportiste. To nije sprint nego trčanje na duge staze – rekao je Ganić.

Dodao je da je opredjeljenje Vlade ZDK da povećava izdvajanja za sport i gradi infrastrukturu kao temelj za vrhunske rezultate, ali i da animira omladinu da se bavi sportom.

Osim Elvedine Muzaferije, brojne sportistkinje i sportisti iz Visokog su dobili priznanje.

Prof. RASIM AŠČALIĆ – Doprinos u razvoju školskog sporta

Rasim Aščalić je nastavnik tjelesnog i zdravstvenog odgoja. Rođen je 16. septembra 1978. godine. Zaposlen je u Osnovnoj školi “Safvet-beg Bašagić” u Visokom. U sportu je već dugi niz godina, a kao trener je radio u NK “Bosna” Visoko sa mlađim selekcijama tog kluba. U školskom sportu ima veoma zapažene rezultate i mnoga prva mjesta iz različitih opštinskih školskih takmičenja. Sa Školom fudbala “Napad je najbolja odbrana” učestvovao je na nekoliko godina na turnirima u Holandiji, gdje je zauzeo dva prva i dva druga mjesta. U školskoj 2018/19. godini na opštinskom takmičenju u nogometu, a povodom 1. marta, u organizaciji Medrese “Osman ef. Redžović” osvojio je prvo mjesto, a u prethodnoj školskoj godini na opštinskim sportskim takmičenjima predvodio je svoje timove do prvih mjesta u fudbalu i košarci za dječake. Kao koordinator i organizator takmičenja “Lino Višebojac”, njegova Osnovna škola “Safvet-beg Bašagić” je proglašena kao jedan od najboljih organizatora takmičenja.

SAJRA KAJEVIĆ (TKD KLUB “BOSNA” VISOKO) – Sportske nade

Sajra Kajević je rođena 29. aprila 2005. godine u Sarajevu. Taekwondoom se bavi od svoje četvrte godine, a ima položen 3 POOM crni pojas. Sa nepunih pet godina učestvovala je na dječijoj olimpijadi u hrvatskom Karlovcu, gdje je pobijedila tri borbe i osvojila zlatnu medalju. Članica je TKD kluba “Bosna” Visoko. Posjeduje G licencu za internacionalna prvenstva i do sada je učestvovala na mnogo takvih prvenstava. Najveći uspjeh u 2019. godini je osvojena zlatna medalja na Balkanskom prvenstvu u Sofiji, Bugarska, čime je postala prvakinja Balkana. Također treba izdvojiti prvo mjesto na kantonalnom prvenstvu ZDK, te drugo mjesto na prvenstvu BiH. Kada su internacionalna takmičenja i G1 turniri u pitanju, u prošloj godini Sajra je osvojila prva mjesta na takmičenju “Korčula open 2019” i “Karlovac open 2019” u Hrvatskoj te treća mjesta na G1 turnirima u Zagrebu i Sloveniji.

EDIN KAJEVIĆ (TKD KLUB “BOSNA” VISOKO) – Najbolji treneri

Edin Kajević je rođen 1. januara 1981. godine u Visokom. Od svoje 11. godine se bavi taekwonoom te isti trenira preko 25 godina. Majstor je teakwondoa i nosilac titule crni pojas – 5. dan. Svoje prvo zvanje i medalje za Visoko i BiH osvojio je prije 20 godina trenirajući u Taekwondo akademiji Zejd u Sarajevu. 2009. godine osniva TKD klub “Bosna” Visoko, nastojeći da okupi djecu i mlade sa područja Visokog i tako kroz sport promoviše svoj grad. U prošloj godini je kao trener vodio svoj klub na raznim domaćim i internacionalnim takmičenjima, gdje su postignuti značajni rezultati. Na Državnom i Kantonalnom prvenstvu osvojena su druga mjesta, dok je na Federalnom prvenstvu osvojeno četvrto mjesto. Na brojnim internacionalnim turnirima u 2019. godine njegovi timovi su po pravilu završavali uglavnom među prva tri tima. Pored svega navedenog, Edin je vlasnik 4 Ginisova rekorda, a bitno je istaći da trenutno vrši pripreme za nastupe na kojima će pokušati oboriti nove rekorde, a prvi takav pokušaj je zakazan za april 2020. godine.

fra STIPO ALANDŽAK – Specijalno priznanje za razvoj sporta

Fra Stipo Alandžak rođen je 1974. godine u Mijatovićima (Dobretići) kod Jajca. Nakon završene osnovne škole dolazi u Visoko gdje završava Franjevačku klasičnu gimnaziju, a potom Teologiju u Sarajevu. Nakon završenog fakulteta upisuje se na Odgojne znanosti u Rimu gdje magistrira. Od 2007. živi i radi u Visokom u Franjevačkoj klasičnoj gimnaziji. Profesor, odgajatelj učenika u Konviktu, dugogodišnji prvi čovjek Konvikta i upravitelj sportske dvorane. Upravo to je uticalo na stvaranje neraskidive spone fra Stipe i visočkog sporta. Njegov veliki doprinos ogleda se u susretljivosti sa predstavnicima svih grana sporta, uz razumni pokušaj pomoći, demonstriranjem nesebičnosti, humanosti, odricanja te nepopravljivog optimizma. Član je Upravnog odbora RK “Bosna Vispak” Visoko, a često se može čuti da je upravo svojim zalaganjem uticao na poboljšanje uslova rada RK “Bosna Vispak” te je pravi promotor i ambasador ne samo rukometnog kluba nego kompletnog sporta u Visokom. Pored rukometa, u 2019. godini zajedno sa klubovima uspješno je organizovao i nekoliko turnira u odbojci, gimnastici i drugim sportovima u dvorani FKG-e i za svoj trud uvijek dobijao pozitivine ocjene. Zahvljujući njemu, kroz dvoranu su prošli mnogi profesionalni sportisti i rekreativci. Često je bila “domaći teren” upravo za RK “Bosna Vispak” Visoko, Klub ritmičke gimnastike “Pirueta” Visoko, Košarkaški klub iz Visokog, odbojkašku sekciju i mnoge druge sporske kolektive i organizacije.

ELVEDINA MUZAFERIJA – Najbolja seniorka

Elvedina Muzaferija je rođena 20. augusta 1999. godine u Visokom. Skijanje trenira od svoje 6. godine, a od 12. godine je reprezentativka Bosne i Hercegovine. Članica je skijaškog kluba ZE-2010 iz Zenice. U kategoriji juniora u skijaškim takmičenja FIS-a učestvuje od 2015. godine. Jako je bitno ponoviti da je nastupila na Zimskim olimpijskim igrama 2018. u disciplinama slalom, superveleslalom i veleslalom te da je na otvaranju Zimskih olimpijskih igara 2018. u korejskom Pjongčangu, nosila zastavu Bosne i Hercegovine. Jedina je naša skijašica koja je osvojila bodove u Evropa kupu i Svjetskom kupu u istoriji BiH. Upravo istoriju BiH je ispisala početkom ove godine, kada je zauzela 29. mjesto u kombinaciji voženoj u austrijskom Altenmarkt-Zauchenseeju. Uz osvojeno 29. mjesto Muzaferija je osvojila i dva boda, što su ujedno i prvi bodovi za BiH u Svjetskom skijaškom kupu. U martu 2019. godine Elvedina je osvojila prvo mjesto na Državnom prvenstvu Slovenije za juniore i seniore u spustu. Prošlu godinu je završila velikim uspjesima na takmičenju u Austriji gdje je zauzela dva druga i jedno treće mjesto, dok je na Evropskom kupu u St. Moritzu u Švicarskoj u Super G-iju osvojila respektabilno 28. mjesto. Ovu godinu je započela u sjajnoj formi koja je ne popušta i svi se nadamo da su dosadašnji rezultati samo naznaka onoga što ova mlada skijašica može u narednom periodu. Visoko, Zenica, ZDK i BiH mogu biti ponosni na nju.

MUHAMED ŠAHINOVIĆ (AEROKLUB “IZET KURTALIĆ” VISOKO”) – Najbolji seniori

Muhamed Šahinović je član Aerokluba “Izet Kurtalić” iz Visokog i takmiči se u kategoriji popularnih modela jedrilice i u ovoj kategoriji je u 2019. godini učestvovao na ukupno šest međunarodnih takmičenja koja se boduju za Svjetski kup (FAI World cup). Muhamed je na Državnom prvenstvu BiH koje je održano u Novoj Topoli osvojio prvo mjesto i tako postao državni prvak u klasi F1A. Pobjednik je međunarodnog FAI takmičenja na FAI International openu Otvorenog prvenstva Republike Srpske, koje je također održano u Novoj Topoli, ponovo u klasi F1A (jedrilice). Zabilježio je i nastupe na nekoliko Svjetskih kupova u BiH, Srbiji i Sloveniji. Na kraju godine se plasirao na 157. mjesto od 359 takmičara koji su osvajali bodove na FAI World cup takmičenjima u klasi F1A. Plasirao se i u reprezentaciju BiH koja će nastupiti ove godine na 2020 FAI European Championship F1A, F1B I F1C za seniore u Prilepu, Sjeverna Makedonija, od 18. do 22. augusta.

RK “BOSNA VISPAK” VISOKO – Najbolje juniorske ekipe

Rukometni klub u Visokom je osnovan 19. febuara 1954. godine i u 2019. godini je obilježio svoj 65. rođendan. Nastao je osnivanjem Srednjoškolskog sportskog društva “Mladost” koje je djelovalo u tadašnjoj Državnom realnoj gimnaziji u Visokom i to pod imenom Mladost. Prva rukometna utakmica je odigrana 9. maja 1954. godine u dvorištu gimnazije između Mladosti i Elana, sportskog društva sarajevske gimnazije. Dva puta je visočki klub bio šampion naše zemlje, dok je tri puta osvajao Kup BiH. Kada su mlađe kategorije u pitanju, višestruki su prvaci naše zemlje u svim mlađim kategorijama. Klub je dao veliki broj reprezentativaca BiH, kao i selektora, a defintivno je jedan od najboljih predstavnika Visokog i Ze-do kantona kada je ovaj sport u pitanju. Učesnici su Premijer lige BiH i u svaku sezonu ulaze sa najvišim ambicijama.

DAVUD MEŠINOVIĆ (TKD “BOSNA” VISOKO) – Najbolji juniori

Davud Mešinović ima 15 godina i odličan je učenik 9. razreda OŠ “Mula Mustafa Bašeskija” Donje Moštre kod Visokog. Već devet godina aktivno trenira u Taekwondo klubu “Bosna” iz Visokog. Redovni je juniorski reprezentativac taekwodno selekcije Ze-do kantona, te posjeduje G licencu za takmičenja i internacionalna prvenstva. Za Davuda je 2019. godina bila veoma uspješna, jer je osvojio prvo mjesto na Državnom prvenstvu BiH te druga mjesta na prvenstvu FBiH i Kupu naše zemlje. Učestvovao je i na Balkanskom prvenstvu koje je održano u Sofiji u Bugarskoj, gdje je osvojio veoma dobro peto mjesto. Kada su internacionalna takmičenja u našoj zemlji u pitanju, Davud je u prošloj godini između ostalog osvojio čak šest prvih, dva druga i jedno treće mjesto. Na takmičenjima u inostranstvu, bio je dva puta drugi i dva puta treći na turnirima koji su održani u Hrvatskoj i Sloveniji.

EMIR OMANOVIĆ (RK “BOSNA VISPAK” VISOKO) – Najbolji seniori

Emir Omanović je rođen 24. marta 1991. godine. Osnovnu školu i Gimnaziju je završio u Visokom, dok je diplomirao na Fakultetu za menadžment i poslovnu ekonomiju na Univerzitetu u Travniku. Rukometom se bavi od svoje devete godine, a trenutno je član RK “Bosna Vispak” iz Visokog, za koju kroz sve kategorije nastupa ukupno 18,5 godina, dok je sezonu i pol igrao za druge klubove. Bio je sveukupno treći strijelac RK “Bosna Vispak” u prošloj sezoni, ali najbolji strijelac, koji je dijete kluba. Ukupno je postigao 107 pogodaka, što ga je svrstalo u 30 najboljih strijelaca Premijer lige BiH – u konkurenciji od 409 rukometaša, koji su igrali ligu prošle sezone. U prvom dijelu sezone 2019/20. postigao je 44 pogotka te je jedan od najboljih igrača tima kojeg sa klupe predvodi Senad Skopljak. Posebno ističe da mu je ogromna čast igrati za svoj matični klub i pred punom dvoranom KSC Mladost u Visokom te se nada da će sa visočkim klubom izboriti takmičenje u nekom od evropskih kupova.

N. K.




Braća Sirćo žive legende BH sporta

Braća (Ibraahim, Mirsad i Nevzet) Sirćo žive legende BH sporta

Za bolje poznavaoce sporta u Bosni Hercegovina, braća Ibrahim, Mirsad i Nevzet Sirćo nisu nepoznanice. Radi onih mlađih, moramo podsjetiti da je Ibrahim bio golman i kapiten šampionske ekipe FK „Sarajevo“ i da je svojim bravuroznim odbarama oduševio i hladne Engleze priliko susreta sa Mančester Junajtedom u Londonu, da su Mirsad i Nevzet (kako ga Visočani zovu Čerko), bili deceniju i više perjanice, ne samo visočkog, nego i jugoslovenskog rukometa. Danas braća žive u istinskoj slozi, koja se rijetko viđa i susreće u Visokom. Vrlo zahvalni duhoviti sagovrnici. Duh im je još uvijek kao vrijeme kada su bili istinske zvijezde šesdestih godina prošlog vijeka. Sresti ih skupa, osim na porodičnom okupljanju svake nedelje zaista je rijetkost. Eto i nama se posrećilo. Kada je autor ovih redova predložio da napravimo jedan intervju sa sve trojicom, prihavtili su bez pogovora, pogotovo što veoma često posjećuju Portal „Reprezent“. 

-Kada ste napravili prvi prilog o Piramidama, pa kasnije o Milama (mjestu krunisanja prvog Bosanskog kralja Tvrtka I Kororomanića i na kraju moram pomenuti i ostale priloge iz sporta i kulturne baštine, postao sam redovan čitalac. Posebno što sam zahvaljujući mojoj Selektorskoj poziciji poslije rata upoznao Ljutu Krajinu, koja je bila i ostala rasadnik rukometaša. Da sam u pravu potvrđuje i Muhamed Toromanović, bio je još jedan mali Dervišević, koji je nastupao za Čelik  iz Zenice i Vogošću, ali ne znam što je s njim bilo, u dahu nam je rekao popularni „Čerko“ (Nevzet), pa nastavio: -U ratu sam upoznao rahm. dr. Irfana Ljubijankića i on me svojom blagošću koja je skrivala, čuveni Krajiški ters oduševio.

Mirsad je zajedno sa bratom Ibrahimom i uvijek prisutnim osmijehom na licu sluša najmlađeg od njih trojice i onako šeretski dodje: -Čerko je moj uvijek bio brzanac. Takav je i danas. Često se s njim ne slažem, ali ovog puta moram. Nisam bio te sreće da boravim na prostorima Unsko – Sanskog kantona, ali ću morati. Prije svega da mi Čerko ne solio pamet o Krajini i Krajišnicima… Svi smo se u glas nasmijali. Mirsad je nastavio: -Što se tiče rukometa, to je bio i ostao moj sport. Dao sam koliko sam mogao. Možda se moglo i više, ali životni putevi su me odveli u privredu i tu sam ostao do kraja, do penzije.

Ibrahim, na naše čuđenje, jer je djelovao daleko ozbiljnije od braće, pokazao drugu stranu svog bića… -Ma pusti ih Krajišniče. Oni u opće nisu pametni!

Upitah, začuđeno: Kako mislite! -Ma da su bili pametni znali bi da je mali gol, male pare. Veliki gol velike pare. Zato sam ja otišao u fudbal i nisam se pokajao. Bilo je to vrijeme kada se fudbal igrao za raju (publiku). Niko od nas nije pregovarao o premijama, transferima, jednostavno htjeli smo da pokažemo da smo bolji od ostalih. I na moju sreću to sam doživio pored, velikana, Partizana, Crvene Zvezde, Dinama, Hajduka. Biti prvak bivše nam države i to prvi iz BiH, je nešto posebno.

Danas braća Sirćo kao da padaju u zaborav lokalne zajednice ali i šire sportske javnosti. Znaju otići na druženja svoje genercije i to je sve. Jedan zaključak ili dogovor ostao je da se ralizuje na proljeće sva trojica zajedno samnom obići će Unsko – Sanski kanton, kako nam rekoše da se nadišu Krajiškog tersa. 

Ešref HADŽIĆ

Adnan Harmandić je novi trener RK Bosna Vispak Visoko

Na vanrednoj pres konferenciji  RK Bosna Vispak, sinoć je obznanjeno da je uskraćeno povjerenje dosadašnjem trenru Senadu Skopljaku a ukazano Adnanu Harmandiću, koji će u preostalom dijelu sezone biti igrač i trener.

Javnost neće biti u prilici da sazna razloge ovog postupka Uprave kluba;
“Razloga i detalja za ovu promjenu trenera u ovom trenutku je puno, ali ne bih da sad to elaboriramo posebno i to u ovom trenutku uopće nije važno. Ono što je važno je proces koji je pred nama i iskoristio bih ovu priliku da se zahvalim treneru Skopljaku na vremenu koje je proveo u ovom klubu, na rezultatima koje je ostvario, te da mu poželim sreću u njegovom daljem radu.

Posebna čast i zadovoljstvo mi je da smo uspjeli nagovoriti našeg kapitena Adnana Harmandića da preuzme ovu ekipu do kraja ove sezone. Ja sam siguran da će on unijeti u ovu ekipu ono što je potrebno, a to je prije svega vraćanje neke dobre atmosfere unutar ekipe, što onda podrazumijeva i vraćanje dobrih rezultata, većeg broja publike u dvoranu, itd.”, kazao je prvi čovjek RK Bosna Vispak Visoko Adnan Delić.

” Moj prvi zadatak će biti da se vrate ti neki normalni odnosi unutar ekipe i neko zadovoljstvo ovim poslom kojim se mi bavimo, jer mislim da smo u posljednje vrijeme skrenuli s tog kolosijeka na kojem smo bili. Ne obazirem se, pritom, na rezultate”, kazao je novi trener Harmandić.

Kratka priča o perspektivnom fudbaleru Alemu Džafiću iz Visokog

Mladi Alem Džafić već nekoliko godina uspješno nastupa za FK “Čaja” iz Visokog na poziciji ofanzivnog veznog igrača. Rođen je 6. juna 2007. godine, a trenutno pohađa 7. razred u OŠ “Alija Nametak” na Bucima kod Visokog. Prema mišljenju stručnjaka, slovi za jednog od najvećih talenata u srednjoj Bosni, što se potvrđuje velikim interesom mnogih klubova iz BiH. Proteklog vikenda Alem je sa svojim timom prisustvovao završetku 4. Zimske Tango lige, kojom prilikom su proglašeni najbolji timovi i pojedinci. Alem je u konkurenciji ukupno 133 tima u svim starosnim kategorijama, proglašen za sveukupno najboljeg strijelca lige sa čak 46 postignutih golova, dok je dio najboljeg tima za 2007. godišta, kao i dio tima sezone, najboljih od svih najboljih u kompletnoj ligi. Zanimljivo je i to da je nastupao i za dvije godine stariji tim, što je još jedan od dokaza kvalitete ovog mladog dječaka.

Neven Krajisnik

KK Visoko: XVII – i CHAMPION REIKON KRALJEVO 2020

XVII – i CHAMPION REIKON
KRALJEVO 2020

Karatisti karate kluba “Visoko” ponovo uspješni.

Prvenstvo tradicionalnog karatea u Kraljevu, održano u nedelju 01.03.2020 godine,hala sportova Kraljevo. Učestvovalo je 37 karate klubova iz Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.

Takmičila su 367 takmičara po pravilima tradicionalnog karatea svih uzrasnih kategorija.

Karate klub “Visoko” iz Visokog je nastupio sa svoja 3 takmičara.
1. Mlivić Nadin
2. Kaplan Hamza i
3. Kaplan Mirza

U konkurenciji kate pojedinačno u kadetskoj konkurenciji najuspješniji na takmičenju bio je;
Kaplan Hamza, zauzevši odlično 1. mjesto,
2. mjesto pripalo je Kaplan Mirzi,
a Mlivić Nadin nije uspio zauzeti jednu od najboljih pozicija.

U konkurenciji Fuku-Go, disciplini u kojoj se takmičenje odvija u katama i borbama finalisti takmičenja su takođe bili karatisti karate kluba “Visoko”.
1. mjesto osvojio je Mlivić Nadin, a
2. mjesto Kaplan Hamza

U konkurenciji Ko-Go-Kumite (borbe) najbolji je bio : Mlivić Nadin zauzevši odlično 1.mjesto, dok je
2. mjesto pripalo drugom finalisti iz karate kluba “Visoko” Kaplan Hamzi.

U kategoriji Ko-Go kumite i Fuku-Go, nije nastupao Kaplan Mirza zbog povrede koljena.

Zahvaljujući finansijskoj podršci roditelja uspjeli smo realizovati prvo značajnije takmičenje u okviru priprema za predstojeće ETKF prvenstvo koje će biti održano u Pragu 17-21 Juna tekuće godine. Posljednje dvije važne provjere takmičara su planirana takmičenja u Kopru Republika Slovenija, a zatim konačan izbor kandidata otvoreno prvenstvo tradicionalnog karatea 30. Maja u Mostaru.

Uprava kluba



Rezultati 17. kola rukometne Premijer lige BiH

Rukometaši visočke Bosne Vispak upisali su novi poraz na gostovanju u Bugojnu, u okviru 17. kola rukometne Premijer lige BiH

Iskra – Bosna Visoko 24 : 21

Lokomotiva – Borac 25 : 28

Konjuh – Slavija 25 : 22

Sloga Doboj – Sloga GV 30 : 29

Maglaj – Izviđač 33 : 30

Gračanica – Drina 30 : 21

Vogošća – Leotar 26 : 15

Goražde – RK Sloboda 26 : 24

TABELA
RUKOMETNO PRVENSTVO BIH (M)
#KLUBUPNIB
1.RK Borac Banja Luka17141243
2.RK Gračanica17140342
3.RK Bosna Visoko1793530
4.RK Sloga Gornji Vakuf1792629
5.RK Izviđač1792629
6.RK Sloga Doboj1777328
7.RK Lokomotiva Brčko1774625
8.RK Maglaj1781825
9.RK Slavija1773724
10.RK Sloboda Tuzla1771922
11.RK Leotar1771922
12.RK Konjuh Živinice1762920
13.RK Vogošća Poljine Hills17611019
14.RK Iskra17521017
15.RK Goražde17501215
16.RK Drina1710163
RUKOMETNO PRVENSTVO BIH (M) – 18. KOLO
DANSATDOMAĆINGOSTREZ
TBDTBDRK SlobodaLokomotiva– : –
TBDTBDBoracIskra– : –
TBDTBDLeotarKonjuh– : –
TBDTBDBosna VisokoVogošća– : –
TBDTBDSloga GVMaglaj– : –
TBDTBDDrinaGoražde– : –
TBDTBDIzviđačGračanica– : –
TBDTBDSlavijaSloga Doboj– : 

27.02.1910. – Prvo takmičenje iz fizičke kulture na zabavi “Srpskog sokola”

27.  februara 1910. godine na zabavi “Srpskog sokola” u dvorani Srpske škole Visoko održano je prvo takmičenje iz, danas bi se kazalo Tjeslenog i zdravstvenog odgoja.

I ranije je u državnim i konfesionalnim školama postojao predmet Fizičkog vaspitanja, koji je mijenjao svoje nazive prema društveno-političkim prilikama ( Gombanje, Gimnastika, Tjelovježba, Fiskultura, Fizičko vaspitanje, do današnjeg Tjelesnog i zdravstvenog odgoja).

Na ovom takmičenju, kojeg se prisjećamo na danšnji dan, učetvovali su i takmičari iz Sarajeva koji su izveli vježbe sa štapovima i na razboju.

Za zvanični datum početka organizovanog bavljenja sportom u Visokom, uzima se 28. august 1909. godine, kada je grupa naprednih mladića održala Osnivačku skupštinu “Srpskog sokolskog društva”.
Društvo je brojalo 32 člana, a u svojim ciljevima je imalo razvoj organizovane fizičke kulture.
“Muslimanski soko” je osnovan 1912. godine u jednoj od prostorija muslimanske čitaonice – kiraethane.
Sokolski prednjaci su pored praktičnog pokazivanja sokolskih vježbi držali i predavanja o sportu i zdravlju, o sportu i psihologiji, o trezvenosti ljudi, a posebno o sportu i međuljudskim odnosima i druženjima u Visokom.

Društva su ime dobila po ptici čije su glavne karakteristike srčanost, junaštvo i plemenitost. Te osobine i najplemenitije ljudske vrline je trebalo baštiniti kroz razvijanje jedinstva fizičke snage i duha.

Izvor:100 godina sporta u Visokom
(Izdavač Općina Visoko, 2010.)
magazinplus.eu

Ejman Dišalari – Najuspješniji sportista Grada Visoko za 2019. godinu

Svečana manifestaciju proglašenja najuspješnijih sportista i sportskih radnika Grada Visokog u 2019. godini, u organizaciji Sportskog saveza Grada Visokog održana je sinoć u KC Altindag-Visoko.

Foro galerija na profilu FB:
FOTO: Izbor najuspješnijih sportista i sportskih radnika za 2019.

Stručni žiri Sportskog saveza Grada Visoko je odlučivao i proglasio najuspješnije sportiste i sportske radnike u prošloj godini:

– Najuspješnija ekipa Gradske nogometne lige Visoko u 2019. godini je Nogometni klub “Kralupi“.

– Najuspješniji trener Gradske nogometne lige Visoko je Midhat Sudžuka.

– Najuspješniji igrač Gradske nogometne lige Visoko za 2019. godinu je Senaid Dedić

– Najuspješniji sportski radnik Gradske nogometne lige Visoko u 2019. godini je Meho Omanović (NK “Moštre”) – POSTHUMNO.

– Najuspješniji sportisti po granama sporta su:
Emir Omanović (RK “Bosna Vispak” Visoko)
Rijad Ahmić (Taekwondo klub “Crni labudovi” Visoko) Arnela Bečković (KRG “Visoko”)
Muhamed Šahinović (Aeroklub “Izet Kurtalić” Visoko) Belma Eylem Babić (KRG “Pirueta“ Visoko)

– Najuspješniji sportista u muškoj konkurenciji osoba sa invaliditetom je Esad Novokmet – Rora.

– Najuspješniji sportista u ženskoj konkurenciji osoba sa invaliditetom je Mevlida Lemeš.

– Najuspješniji sportski radnik u kategoriji osoba sa invaliditetom je Senad Goralija.

– Najbolji sportista u kategoriji osoba sa invaliditetom Grada Visoko za 2019. godinu, Esada Novokmeta – Roru.

– Najbolji pedagog tjelesnog odgoja u 2019. godini, Rasim Aščalić.

– Najuspješniji sportski novinar u 2019. godini je Almin Alijagić.

– Sportske nade za 2019. godinu:
Adna Ganić (KRG “Pirueta“ Visoko)
Kenan Zukan (Karate klub “Fudokan” Visoko)
Nedžma Burko (TKD “Crni Labudovi“ Visoko)
Tarik Delić (RK “Bosna Vispak” Visoko)
Kaplan Hamza (Karate klub “Visoko“)
Nedžma Alihodžić (TKD “Crni Labudovi“ Visoko)
Ajla Aždajić (KRG “Visoko“)
Adilović Fahrudin (TKD “Bosna“ Visoko)
Kajević Tajma (TKD “Bosna“ Visoko)

– Specijalna nagrada:
Sara Bečarević
Sajra Kajević
Melika Ždralović
Nadin Mlivić
Edin Kajević
Armin Nesiren
Minela Sudžuka
Mirza Kaplan
Irma Zerdo
fra Stipo Alandžak

– Dobitnik nagrade za životno djelo je Alija Bečar (Planinarsko društvo “Visočica”)

– Sportski radnik za 2019. godinu je Almedin Babić

– Sportski radnik za 2019. godinu je Amina Lepić (KRG “Visoko”).

– Donator-prijatelj sporta:
Prevent d.o.o.
ŠING.d.o.o.
Vispak d.d.
Gradska uprava Visoko
Porča d.o.o.
KOVO Commerce d.o.o.

– Najuspješniji juniori RK “Bosna Vispak” Visoko

– Najuspješniji trener u 2019. godini, Građan Redžep

Jubilej – 65 godina postojanja – priznanje za Gradski nogometni savez Visoko
Jubilej – 65 godina postojanja – priznanje za RK “Bosna Vispak” Visoko
Jubilej – 40 godina postojanja karate kluba “Visoko”.

Posebno priznanje (plaketu) za doprinos streljačkom sportu – posthumno je dobio Nihad Džino.

– Najuspješnija juniorka na području Grada Visoko u 2019. godini je Lamija Imamagić (KRG “Visoko”)

– Najuspješniji junior na području Grada Visoko u 2019. godini je Davud Mešinović (TKD “Bosna” Visoko)

– Najuspješnija seniorka u 2019. godini je – Elvedina Muzaferija (Alpsko skijanje)

– Najuspješniji senior u 2019. godini je – Ejman Dišalari (Karate klub “Visoko”)

Na osnovu postignutih rezultata, žiri sportskog saveza Grada Visoko donio je jednoglasnu odluku da za najuspješnijeg sportistu Grada Visoko za 2019. godini proglasi Ejmana Dišalarija!

visoko.ba

KRG Visoko: Na državnom prvenstvu 14 medalja

Drugo državno prvenstvo u ritmičkoj gimnastici Bosne i Hercegovine održano je 22. i 23. marta 2020. godine u Javnoj ustanovi Kulturno-sportski centar “Amel Bečković” u Vogošći.

Članice Kluba ritmičke gimnastike “Visoko” predstavile su se u individualnim vježbama. Trinaest gimnastičarki u A, B i B-light programu. Naše djevojčice su ostvarile zapažene rezultate.

B program
1. Emina Omanović 3.mjesto u ukupnom plasmanu, 2.mjesto u vježbi sa obručem i 3.mjesto u vježbi sa bez rekvizita
2. Emina Džuđo 4.mjesto u ukupnom plasmanu, 3.mjesto u vježbi sa obručem, 4.mjesto u vježbi sa loptom
3. Nadina Lopo 13.mjesto u ukupnom plasmanu, 9.mjesto u vježbi sa obručem i 11.mjesto u vježbi sa loptom
4. Lamija Imamagić 9.mjesto u ukupnom plasmanu, 2.mjesto u vježbi sa vijačom i 9.mjesto u vježbi sa loptom
A program
5. Sajra Salčinović 2.mjesto u ukupnom plasmanu, 3.mjesto u vježbi sa vijačom i 3.mjesto u vježbi
6. Arnela Bećković 5.mjesto u ukupnom plasmanu, 6.mjesto u vježbi sa obručem, 6.mjesto u vježbi sa vijačom i 4.mjesto u vježbi sa loptom
7. Amira Džafić 3.mjesto u ukupnom plasmanu, 5.mjesto u vježbi sa obručem, 2.mjesto u vježbi sa loptom i 2.mjesto u vježbi sa vijačom
B-light program
8. Hana Omanović 3.mjesto u vježbi bez rekvizita
9. Ena Osmanović 4.mjesto u vježbi bez rekvizita
10. Dalija Frljak 4.mjesto u vježbi bez rekvizita
11. Emina Tatar 3.mjesto u vježbi bez rekvizita
12. Ajla Aždajić 4.mjesto u vježbi bez rekvizita
13. Sara Bečarević 1.mjesto u vježbi bez rekvizita

Ritmička gimnastika “Visoko” Visoko