Braća Sirćo žive legende BH sporta

Braća (Ibraahim, Mirsad i Nevzet) Sirćo žive legende BH sporta

Za bolje poznavaoce sporta u Bosni Hercegovina, braća Ibrahim, Mirsad i Nevzet Sirćo nisu nepoznanice. Radi onih mlađih, moramo podsjetiti da je Ibrahim bio golman i kapiten šampionske ekipe FK „Sarajevo“ i da je svojim bravuroznim odbarama oduševio i hladne Engleze priliko susreta sa Mančester Junajtedom u Londonu, da su Mirsad i Nevzet (kako ga Visočani zovu Čerko), bili deceniju i više perjanice, ne samo visočkog, nego i jugoslovenskog rukometa. Danas braća žive u istinskoj slozi, koja se rijetko viđa i susreće u Visokom. Vrlo zahvalni duhoviti sagovrnici. Duh im je još uvijek kao vrijeme kada su bili istinske zvijezde šesdestih godina prošlog vijeka. Sresti ih skupa, osim na porodičnom okupljanju svake nedelje zaista je rijetkost. Eto i nama se posrećilo. Kada je autor ovih redova predložio da napravimo jedan intervju sa sve trojicom, prihavtili su bez pogovora, pogotovo što veoma često posjećuju Portal „Reprezent“. 

-Kada ste napravili prvi prilog o Piramidama, pa kasnije o Milama (mjestu krunisanja prvog Bosanskog kralja Tvrtka I Kororomanića i na kraju moram pomenuti i ostale priloge iz sporta i kulturne baštine, postao sam redovan čitalac. Posebno što sam zahvaljujući mojoj Selektorskoj poziciji poslije rata upoznao Ljutu Krajinu, koja je bila i ostala rasadnik rukometaša. Da sam u pravu potvrđuje i Muhamed Toromanović, bio je još jedan mali Dervišević, koji je nastupao za Čelik  iz Zenice i Vogošću, ali ne znam što je s njim bilo, u dahu nam je rekao popularni „Čerko“ (Nevzet), pa nastavio: -U ratu sam upoznao rahm. dr. Irfana Ljubijankića i on me svojom blagošću koja je skrivala, čuveni Krajiški ters oduševio.

Mirsad je zajedno sa bratom Ibrahimom i uvijek prisutnim osmijehom na licu sluša najmlađeg od njih trojice i onako šeretski dodje: -Čerko je moj uvijek bio brzanac. Takav je i danas. Često se s njim ne slažem, ali ovog puta moram. Nisam bio te sreće da boravim na prostorima Unsko – Sanskog kantona, ali ću morati. Prije svega da mi Čerko ne solio pamet o Krajini i Krajišnicima… Svi smo se u glas nasmijali. Mirsad je nastavio: -Što se tiče rukometa, to je bio i ostao moj sport. Dao sam koliko sam mogao. Možda se moglo i više, ali životni putevi su me odveli u privredu i tu sam ostao do kraja, do penzije.

Ibrahim, na naše čuđenje, jer je djelovao daleko ozbiljnije od braće, pokazao drugu stranu svog bića… -Ma pusti ih Krajišniče. Oni u opće nisu pametni!

Upitah, začuđeno: Kako mislite! -Ma da su bili pametni znali bi da je mali gol, male pare. Veliki gol velike pare. Zato sam ja otišao u fudbal i nisam se pokajao. Bilo je to vrijeme kada se fudbal igrao za raju (publiku). Niko od nas nije pregovarao o premijama, transferima, jednostavno htjeli smo da pokažemo da smo bolji od ostalih. I na moju sreću to sam doživio pored, velikana, Partizana, Crvene Zvezde, Dinama, Hajduka. Biti prvak bivše nam države i to prvi iz BiH, je nešto posebno.

Danas braća Sirćo kao da padaju u zaborav lokalne zajednice ali i šire sportske javnosti. Znaju otići na druženja svoje genercije i to je sve. Jedan zaključak ili dogovor ostao je da se ralizuje na proljeće sva trojica zajedno samnom obići će Unsko – Sanski kanton, kako nam rekoše da se nadišu Krajiškog tersa. 

Ešref HADŽIĆ

Adnan Harmandić je novi trener RK Bosna Vispak Visoko

Na vanrednoj pres konferenciji  RK Bosna Vispak, sinoć je obznanjeno da je uskraćeno povjerenje dosadašnjem trenru Senadu Skopljaku a ukazano Adnanu Harmandiću, koji će u preostalom dijelu sezone biti igrač i trener.

Javnost neće biti u prilici da sazna razloge ovog postupka Uprave kluba;
“Razloga i detalja za ovu promjenu trenera u ovom trenutku je puno, ali ne bih da sad to elaboriramo posebno i to u ovom trenutku uopće nije važno. Ono što je važno je proces koji je pred nama i iskoristio bih ovu priliku da se zahvalim treneru Skopljaku na vremenu koje je proveo u ovom klubu, na rezultatima koje je ostvario, te da mu poželim sreću u njegovom daljem radu.

Posebna čast i zadovoljstvo mi je da smo uspjeli nagovoriti našeg kapitena Adnana Harmandića da preuzme ovu ekipu do kraja ove sezone. Ja sam siguran da će on unijeti u ovu ekipu ono što je potrebno, a to je prije svega vraćanje neke dobre atmosfere unutar ekipe, što onda podrazumijeva i vraćanje dobrih rezultata, većeg broja publike u dvoranu, itd.”, kazao je prvi čovjek RK Bosna Vispak Visoko Adnan Delić.

” Moj prvi zadatak će biti da se vrate ti neki normalni odnosi unutar ekipe i neko zadovoljstvo ovim poslom kojim se mi bavimo, jer mislim da smo u posljednje vrijeme skrenuli s tog kolosijeka na kojem smo bili. Ne obazirem se, pritom, na rezultate”, kazao je novi trener Harmandić.

Kratka priča o perspektivnom fudbaleru Alemu Džafiću iz Visokog

Mladi Alem Džafić već nekoliko godina uspješno nastupa za FK “Čaja” iz Visokog na poziciji ofanzivnog veznog igrača. Rođen je 6. juna 2007. godine, a trenutno pohađa 7. razred u OŠ “Alija Nametak” na Bucima kod Visokog. Prema mišljenju stručnjaka, slovi za jednog od najvećih talenata u srednjoj Bosni, što se potvrđuje velikim interesom mnogih klubova iz BiH. Proteklog vikenda Alem je sa svojim timom prisustvovao završetku 4. Zimske Tango lige, kojom prilikom su proglašeni najbolji timovi i pojedinci. Alem je u konkurenciji ukupno 133 tima u svim starosnim kategorijama, proglašen za sveukupno najboljeg strijelca lige sa čak 46 postignutih golova, dok je dio najboljeg tima za 2007. godišta, kao i dio tima sezone, najboljih od svih najboljih u kompletnoj ligi. Zanimljivo je i to da je nastupao i za dvije godine stariji tim, što je još jedan od dokaza kvalitete ovog mladog dječaka.

Neven Krajisnik

KK Visoko: XVII – i CHAMPION REIKON KRALJEVO 2020

XVII – i CHAMPION REIKON
KRALJEVO 2020

Karatisti karate kluba “Visoko” ponovo uspješni.

Prvenstvo tradicionalnog karatea u Kraljevu, održano u nedelju 01.03.2020 godine,hala sportova Kraljevo. Učestvovalo je 37 karate klubova iz Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.

Takmičila su 367 takmičara po pravilima tradicionalnog karatea svih uzrasnih kategorija.

Karate klub “Visoko” iz Visokog je nastupio sa svoja 3 takmičara.
1. Mlivić Nadin
2. Kaplan Hamza i
3. Kaplan Mirza

U konkurenciji kate pojedinačno u kadetskoj konkurenciji najuspješniji na takmičenju bio je;
Kaplan Hamza, zauzevši odlično 1. mjesto,
2. mjesto pripalo je Kaplan Mirzi,
a Mlivić Nadin nije uspio zauzeti jednu od najboljih pozicija.

U konkurenciji Fuku-Go, disciplini u kojoj se takmičenje odvija u katama i borbama finalisti takmičenja su takođe bili karatisti karate kluba “Visoko”.
1. mjesto osvojio je Mlivić Nadin, a
2. mjesto Kaplan Hamza

U konkurenciji Ko-Go-Kumite (borbe) najbolji je bio : Mlivić Nadin zauzevši odlično 1.mjesto, dok je
2. mjesto pripalo drugom finalisti iz karate kluba “Visoko” Kaplan Hamzi.

U kategoriji Ko-Go kumite i Fuku-Go, nije nastupao Kaplan Mirza zbog povrede koljena.

Zahvaljujući finansijskoj podršci roditelja uspjeli smo realizovati prvo značajnije takmičenje u okviru priprema za predstojeće ETKF prvenstvo koje će biti održano u Pragu 17-21 Juna tekuće godine. Posljednje dvije važne provjere takmičara su planirana takmičenja u Kopru Republika Slovenija, a zatim konačan izbor kandidata otvoreno prvenstvo tradicionalnog karatea 30. Maja u Mostaru.

Uprava kluba



Rezultati 17. kola rukometne Premijer lige BiH

Rukometaši visočke Bosne Vispak upisali su novi poraz na gostovanju u Bugojnu, u okviru 17. kola rukometne Premijer lige BiH

Iskra – Bosna Visoko 24 : 21

Lokomotiva – Borac 25 : 28

Konjuh – Slavija 25 : 22

Sloga Doboj – Sloga GV 30 : 29

Maglaj – Izviđač 33 : 30

Gračanica – Drina 30 : 21

Vogošća – Leotar 26 : 15

Goražde – RK Sloboda 26 : 24

TABELA
RUKOMETNO PRVENSTVO BIH (M)
#KLUBUPNIB
1.RK Borac Banja Luka17141243
2.RK Gračanica17140342
3.RK Bosna Visoko1793530
4.RK Sloga Gornji Vakuf1792629
5.RK Izviđač1792629
6.RK Sloga Doboj1777328
7.RK Lokomotiva Brčko1774625
8.RK Maglaj1781825
9.RK Slavija1773724
10.RK Sloboda Tuzla1771922
11.RK Leotar1771922
12.RK Konjuh Živinice1762920
13.RK Vogošća Poljine Hills17611019
14.RK Iskra17521017
15.RK Goražde17501215
16.RK Drina1710163
RUKOMETNO PRVENSTVO BIH (M) – 18. KOLO
DANSATDOMAĆINGOSTREZ
TBDTBDRK SlobodaLokomotiva– : –
TBDTBDBoracIskra– : –
TBDTBDLeotarKonjuh– : –
TBDTBDBosna VisokoVogošća– : –
TBDTBDSloga GVMaglaj– : –
TBDTBDDrinaGoražde– : –
TBDTBDIzviđačGračanica– : –
TBDTBDSlavijaSloga Doboj– : 

27.02.1910. – Prvo takmičenje iz fizičke kulture na zabavi “Srpskog sokola”

27.  februara 1910. godine na zabavi “Srpskog sokola” u dvorani Srpske škole Visoko održano je prvo takmičenje iz, danas bi se kazalo Tjeslenog i zdravstvenog odgoja.

I ranije je u državnim i konfesionalnim školama postojao predmet Fizičkog vaspitanja, koji je mijenjao svoje nazive prema društveno-političkim prilikama ( Gombanje, Gimnastika, Tjelovježba, Fiskultura, Fizičko vaspitanje, do današnjeg Tjelesnog i zdravstvenog odgoja).

Na ovom takmičenju, kojeg se prisjećamo na danšnji dan, učetvovali su i takmičari iz Sarajeva koji su izveli vježbe sa štapovima i na razboju.

Za zvanični datum početka organizovanog bavljenja sportom u Visokom, uzima se 28. august 1909. godine, kada je grupa naprednih mladića održala Osnivačku skupštinu “Srpskog sokolskog društva”.
Društvo je brojalo 32 člana, a u svojim ciljevima je imalo razvoj organizovane fizičke kulture.
“Muslimanski soko” je osnovan 1912. godine u jednoj od prostorija muslimanske čitaonice – kiraethane.
Sokolski prednjaci su pored praktičnog pokazivanja sokolskih vježbi držali i predavanja o sportu i zdravlju, o sportu i psihologiji, o trezvenosti ljudi, a posebno o sportu i međuljudskim odnosima i druženjima u Visokom.

Društva su ime dobila po ptici čije su glavne karakteristike srčanost, junaštvo i plemenitost. Te osobine i najplemenitije ljudske vrline je trebalo baštiniti kroz razvijanje jedinstva fizičke snage i duha.

Izvor:100 godina sporta u Visokom
(Izdavač Općina Visoko, 2010.)
magazinplus.eu

Ejman Dišalari – Najuspješniji sportista Grada Visoko za 2019. godinu

Svečana manifestaciju proglašenja najuspješnijih sportista i sportskih radnika Grada Visokog u 2019. godini, u organizaciji Sportskog saveza Grada Visokog održana je sinoć u KC Altindag-Visoko.

Foro galerija na profilu FB:
FOTO: Izbor najuspješnijih sportista i sportskih radnika za 2019.

Stručni žiri Sportskog saveza Grada Visoko je odlučivao i proglasio najuspješnije sportiste i sportske radnike u prošloj godini:

– Najuspješnija ekipa Gradske nogometne lige Visoko u 2019. godini je Nogometni klub “Kralupi“.

– Najuspješniji trener Gradske nogometne lige Visoko je Midhat Sudžuka.

– Najuspješniji igrač Gradske nogometne lige Visoko za 2019. godinu je Senaid Dedić

– Najuspješniji sportski radnik Gradske nogometne lige Visoko u 2019. godini je Meho Omanović (NK “Moštre”) – POSTHUMNO.

– Najuspješniji sportisti po granama sporta su:
Emir Omanović (RK “Bosna Vispak” Visoko)
Rijad Ahmić (Taekwondo klub “Crni labudovi” Visoko) Arnela Bečković (KRG “Visoko”)
Muhamed Šahinović (Aeroklub “Izet Kurtalić” Visoko) Belma Eylem Babić (KRG “Pirueta“ Visoko)

– Najuspješniji sportista u muškoj konkurenciji osoba sa invaliditetom je Esad Novokmet – Rora.

– Najuspješniji sportista u ženskoj konkurenciji osoba sa invaliditetom je Mevlida Lemeš.

– Najuspješniji sportski radnik u kategoriji osoba sa invaliditetom je Senad Goralija.

– Najbolji sportista u kategoriji osoba sa invaliditetom Grada Visoko za 2019. godinu, Esada Novokmeta – Roru.

– Najbolji pedagog tjelesnog odgoja u 2019. godini, Rasim Aščalić.

– Najuspješniji sportski novinar u 2019. godini je Almin Alijagić.

– Sportske nade za 2019. godinu:
Adna Ganić (KRG “Pirueta“ Visoko)
Kenan Zukan (Karate klub “Fudokan” Visoko)
Nedžma Burko (TKD “Crni Labudovi“ Visoko)
Tarik Delić (RK “Bosna Vispak” Visoko)
Kaplan Hamza (Karate klub “Visoko“)
Nedžma Alihodžić (TKD “Crni Labudovi“ Visoko)
Ajla Aždajić (KRG “Visoko“)
Adilović Fahrudin (TKD “Bosna“ Visoko)
Kajević Tajma (TKD “Bosna“ Visoko)

– Specijalna nagrada:
Sara Bečarević
Sajra Kajević
Melika Ždralović
Nadin Mlivić
Edin Kajević
Armin Nesiren
Minela Sudžuka
Mirza Kaplan
Irma Zerdo
fra Stipo Alandžak

– Dobitnik nagrade za životno djelo je Alija Bečar (Planinarsko društvo “Visočica”)

– Sportski radnik za 2019. godinu je Almedin Babić

– Sportski radnik za 2019. godinu je Amina Lepić (KRG “Visoko”).

– Donator-prijatelj sporta:
Prevent d.o.o.
ŠING.d.o.o.
Vispak d.d.
Gradska uprava Visoko
Porča d.o.o.
KOVO Commerce d.o.o.

– Najuspješniji juniori RK “Bosna Vispak” Visoko

– Najuspješniji trener u 2019. godini, Građan Redžep

Jubilej – 65 godina postojanja – priznanje za Gradski nogometni savez Visoko
Jubilej – 65 godina postojanja – priznanje za RK “Bosna Vispak” Visoko
Jubilej – 40 godina postojanja karate kluba “Visoko”.

Posebno priznanje (plaketu) za doprinos streljačkom sportu – posthumno je dobio Nihad Džino.

– Najuspješnija juniorka na području Grada Visoko u 2019. godini je Lamija Imamagić (KRG “Visoko”)

– Najuspješniji junior na području Grada Visoko u 2019. godini je Davud Mešinović (TKD “Bosna” Visoko)

– Najuspješnija seniorka u 2019. godini je – Elvedina Muzaferija (Alpsko skijanje)

– Najuspješniji senior u 2019. godini je – Ejman Dišalari (Karate klub “Visoko”)

Na osnovu postignutih rezultata, žiri sportskog saveza Grada Visoko donio je jednoglasnu odluku da za najuspješnijeg sportistu Grada Visoko za 2019. godini proglasi Ejmana Dišalarija!

visoko.ba

KRG Visoko: Na državnom prvenstvu 14 medalja

Drugo državno prvenstvo u ritmičkoj gimnastici Bosne i Hercegovine održano je 22. i 23. marta 2020. godine u Javnoj ustanovi Kulturno-sportski centar “Amel Bečković” u Vogošći.

Članice Kluba ritmičke gimnastike “Visoko” predstavile su se u individualnim vježbama. Trinaest gimnastičarki u A, B i B-light programu. Naše djevojčice su ostvarile zapažene rezultate.

B program
1. Emina Omanović 3.mjesto u ukupnom plasmanu, 2.mjesto u vježbi sa obručem i 3.mjesto u vježbi sa bez rekvizita
2. Emina Džuđo 4.mjesto u ukupnom plasmanu, 3.mjesto u vježbi sa obručem, 4.mjesto u vježbi sa loptom
3. Nadina Lopo 13.mjesto u ukupnom plasmanu, 9.mjesto u vježbi sa obručem i 11.mjesto u vježbi sa loptom
4. Lamija Imamagić 9.mjesto u ukupnom plasmanu, 2.mjesto u vježbi sa vijačom i 9.mjesto u vježbi sa loptom
A program
5. Sajra Salčinović 2.mjesto u ukupnom plasmanu, 3.mjesto u vježbi sa vijačom i 3.mjesto u vježbi
6. Arnela Bećković 5.mjesto u ukupnom plasmanu, 6.mjesto u vježbi sa obručem, 6.mjesto u vježbi sa vijačom i 4.mjesto u vježbi sa loptom
7. Amira Džafić 3.mjesto u ukupnom plasmanu, 5.mjesto u vježbi sa obručem, 2.mjesto u vježbi sa loptom i 2.mjesto u vježbi sa vijačom
B-light program
8. Hana Omanović 3.mjesto u vježbi bez rekvizita
9. Ena Osmanović 4.mjesto u vježbi bez rekvizita
10. Dalija Frljak 4.mjesto u vježbi bez rekvizita
11. Emina Tatar 3.mjesto u vježbi bez rekvizita
12. Ajla Aždajić 4.mjesto u vježbi bez rekvizita
13. Sara Bečarević 1.mjesto u vježbi bez rekvizita

Ritmička gimnastika “Visoko” Visoko

KRG „Pirueta“: Izvještaj sa Državnog prvenstva BiH

Državno prvenstvo BIH u ritmičkoj gimnastici: KRG “PIRUETA” osvojio 25 medalja

– Veliki uspjeh takmičarki KRG “PIRUETA” na Državnom prvenstvu BIH u ritmičkoj gimnastici


Klub ritmičke gimnastike „Pirueta“ je proteklog vikenda učestvovao na Državnom prvesntvu Bosne i Hercegovine koji se održao u Sportskoj dvorani „Amel Bečković“ u Vogošći. Uz lijepo druženje takmičarki, trenera i sudija prvenstvo je proteklo u fantastičnoj atmosferi.Na Državnom prvenstvu je učestvovalo 13 klubova sa ukupno 450 takmičarki u organizaciji Gimnastičkog Saveza Bosne i Hercegovine. Individualni program „A“ i „B“ kategorije su sudile FIG Brevet sutkinje: Tihana Milas Bezjak (Hrvatska), Vesna Radonić (Crna Gora), Valya Markova (Bugarska), Jasmina Mančić (Srbija) i Svitlana Tinjić (Bosna i Hercegovina), a grupne vježbe i „B- light“ program, pored ostalih bh sutkinja pripala je čast da sudi i trenerici i sutkinji kluba „Pirueta“, Hadžimehanović Amini.

KRG „Pirueta“ Visoko u pratnji trenerice Amine Hadžimehanović i Farah Dželilović se predstavio sa 22 takmičarke u individualnom programu i 16 takmičarki u grupnom programu, a kući su se vratile sa 13 zlatnih, 7 srebrnih i 5 bronzanih medalja.

„A“ PROGRAM


– Hanna Lemeš (2013)- 1. mjesto i zlatna medalja (bez rekvizita);


– Anida Alajbegović (2012) – 2.mjesto i srebrna medalja (vijača); 2.mjesto i srebrna medalja (višeboj), 3.mjesto i bronzana medalja (bez rekvizita);


– Mia Mašala (2009)- 2. mjesto i srebrna medalja (obruč); 4 mjesto (višeboj), 5. mjesto (vijača), 5. mjesto (lopta);


– Melika Ždralović (2008) – 1.mjesto i zlatna medalja (vijača), 1.mjesto i zlatna medalja (čunjevi), 4.mjesto (obruč), 2.mjesto i srebrna medalja (višeboj)


– Belma Eylem Babić (2008)- 1.mjesto i zlatna medalja (lopta), 1.mjesto i zlatna medalja (vijača), 1.mjesto i zlatna medalja (višeboj), 3.mjesto i bronzana medalja (obruč)


„B“ PROGRAM

– Amila Hrnjić (2012)- 4.mjesto (bez rekvizita);

– Ajna Muco (2010)- 1.mjesto i zlatna medalja (vijača), 2.mjesto i srebrna medalja (bez rekvizita); 2.mjesto i srebrna medalja (višeboj);

– Amina Hrnjić (2008)- 1.mjesto i zlatna medalja (čunjevi), 2.mjesto i srebrna medalja (lopta); 3.mjesto i bronzana medalja (višeboj)


„B-light“ PROGRAM

– Iman Šegahić (2008)- 1.mjesto i zlatna medalja (vijača)- Lamija Manjgo (2008) – 5.mjesto (obruč);

– Ajla Omanović (2009) – 1.mjesto i zlatna medalja (obruč);- Evora di Cencio (2013)- 1.mjesto i zlatna medalja (bez rekvizita);

– Adna Ganić (2008)- 3.mjesto i bronzana medalja (vijača);- Neđma Karamuja (2007)- 3.mjesto i bronzana medalja (obruč)- Siba Machlah (2009) – 3. mjesto i bronzana medalja (obruč);

– Hana Purišević (2010)- 11. mjesto;- Lejla Bajrić (2009)- 8.mjesto;- Mia Zečević (2009)- 4. mjesto


GRUPNE VJEŽBE

„A“ program

1. mjesto i zlatna medalja – grupna vježba 2008/2009 u sastavu: Ajla Omanović, Mia Mašala, Melika Ždralović, Amina Hrnjić i Belma Eylem Babić

„B-light“ program

1. mjesto i zlatna medalja – grupna vježba u sastavu 2009/2010 u sastavu: Lamija Džafić, Nedžma Aščalić, Amina Džafić, Džana Begović, Asja Adilović  Emana Semić.

1. mjesto i zlatna medalja- grupna vježba 2011/2012 u sastavu: Dalal Ganić, Lamija Ismić, Hana Kapetanović, Sajra Imamović, Ajša Džafić

KRG PIRUETA Visoko