Svi članci od admin

16. kolo rukometne Premijer lige BiH

Jučer je odigrano 16. kolo rukometne Premijer lige BiH, odnosno prvu u proljetnom dijelu prvenstvene sezone.

Bosna Vispak – Lokomotiva 27:24
RK Sloboda – Borac 27 : 29
Izviđač – Sloga Doboj 30 : 24
Sloga GV – Konjuh 35 : 32
Slavija – Vogošća 24 : 21
Goražde – Gračanica 23 : 28
Leotar – Iskra 32 : 27
Drina – Maglaj 22 : 30

TABELA
RUKOMETNO PRVENSTVO BIH (M)
#KLUBUPNIB
1.RK Borac Banja Luka16131240
2.RK Gračanica16130339
3.RK Bosna Visoko1693430
4.RK Sloga Gornji Vakuf1692529
5.RK Izviđač1692529
6.RK Sloga Doboj1667325
7.RK Lokomotiva Brčko1674525
8.RK Slavija1673624
9.RK Sloboda Tuzla1671822
10.RK Leotar1671822
11.RK Maglaj1671822
12.RK Konjuh Živinice1652917
13.RK Vogošća Poljine Hills16511016
14.RK Iskra16421014
15.RK Goražde16401212
16.RK Drina1610153

Bosna Vispak u drugi dio sezone krenula pobjedom protiv Lokomotive

U prvom meču proljetnog dijela šampionata, rukometaši Bosne Vispak pobijedili su ekipu Lokomotive rezultatom 27:24. Bio je ovo meč u kojem su gosti sve držali u svojim rukama u prvih 20-ak minuta, imali i pet golova prednosti na startu (6:1), ali do odmora se Visočani konsoliduju i uspijevaju na poluvrijeme otići sa rezultatom 13:13.

U nastavku meča Bosna Vispak je bila ta koja je diktirala tempo – imala je vodstvo, čuvala prednost i u posljednju minutu ušla sa četiri gola razlike, te je bilo jasno da će tri boda ostati u Visokom.

Raduje što je večeras Enes Sirćo bio na visokom nivou i sakupio je 18 odbrana, a koliko znači kapiten Adnan Harmandić vidjelo se i u večerašnjem meču, maltene prvom poslije povrede i u istom je bio naš najefikasniji strijelac sa šest pogodaka. Odlični su večeras bili i Adnan Balta, Luka Karanović i Almir Osmanhodžić sa po pet pogodaka, a ova širina među strijelcima je možda i najpozitivnije sa večerašnje utakmice. Mahir Burić je dodao tri, Berin Keso dva, a Kerim Čabaravdić jedan pogodak.

U redovima gostiju sjajnu partiju odigrao je Igor Krivokapić, koji je postigao 10 pogodaka.
Našim momcima i stručnom štabu čestitamo na pobjedi, a svakako čestitke upućujemo i ekipi Lokomotive, koja je opravdala ulogu najprijatnijeg iznenađenja sezone u Premijer ligi.

U narednom kolu, za sedam dana Bosna Vispak će gostovati ekipi Iskre u Bugojnu.

rkbosna

RK “Bosna veterani” obilježio 66. godinu od osnivanja visočkog rukometnog kluba

RK “Bosna veterani” obilježio je u srijedu, 19. februara 2020. godine 66. godinu od osnivanja visočkog rukometnog kluba. Klub je nastao osnivanjem Srednjoškolskog sportskog društva “Mladost” koje je djelovalo u tadašnjoj Državnom realnoj gimnaziji u Visokom i to pod imenom Mladost. Prva rukometna utakmica je odigrana 9. maja 1954. godine u dvorištu gimnazije između Mladosti i Elana, sportskog društva sarajevske gimnazije.

Tradicionalno, veterani su se okupili na terenu Franjevačkog samostana Sv. Bonaventure, gdje je upravo te 1954. godine odigrana prva rukometna utakmica. Nakon okupljanja, upriličen je i prijem u Franjevačkom samostanu.

Neven Krajišnik 

Lejla Hodžić pozvana na okupljanje ženske juniorske rukometne reprezentacije BiH

Selektorica ženske juniorske rukometne reprezentacije Bosne i Hercegovine dr. Sanja Bajgorić ovih dana ukazala je veliku čast Visočanki Lejli Hodžić, pozvavši je na okupljanje ove bh. rukometne selekcije. Okupljanje će biti održano u hotelu “Seos” u Hadžićima, u periodu od 24. do 27. februara tekuće godine.

Prvog dana selektorica će imati priliku upoznati sve rukometašice, među kojima i Lejlu Hodžić, rukometašicu ŽRK Ilidža, koje su pozvane na pripreme za odlazak ženske juniorske rukometne reprezentacije BiH na IHF Trophy 2020 takmičenje, koje će biti održano od 23. do 30. marta u Kolumbiji.

Nadamo se da će Lejla opravdati pozivnicu na posljednju provjeru pred ovo takmičenje, kao i da će zaslužiti mjesto među odabranim rukometašicama koje će braniti boje svoje zemlje i svojih gradova u Kolumbiji.

Visoko.co.ba

Počela druga faza rekonstrukcije krova na KSC „Mladost”

Počela druga faza rekonstrukcije krova na KSC “Mladost”Jučer su započeti radovi na drugoj fazi rekonstrukcije krova na Kulturno sportskom centaru“Mladost” , tokom koje će biti zamijenjen dio krova iznad svlačionice, kotlovnice i kancelarija, ukupne površine 1.000 kvadrata. 

Alternativa d.o.o Sarajevo je nakon provedenog postupka javne nabavke odabrana kao najpovoljniji izvođač radova, a sredstva za realizaciju navedenog projekta su obezbijeđena iz Budžeta Grada Visoko, u iznosu 78.451,76 KM sa PDV-om. Rok za izvođenje radova je 30 dana.Nadzor nad radovima vrši firma „SINTEZA“ d.o.o. Visoko.

Press Grada Visoko

19. februar 1954. – Rukometni dan za pamćenje

19.2.1954-19.2.2020.

19. FEBRUAR 1954.  – RUKOMETNI DAN ZA PAMĆENJE

U srijedu 19. februara 2020. u 15,00 sati rukometni veterani posjetit će Franjevački samostan Visoko i tamo  će imati   simbolično druženje i to  u sadašnjoj zbornici u kojoj je bila Osnivačka skupština Mladosti iz koje je ponikla prva visočka rukometna  ekipa.

Rukometni  klub Bosna Visoko nastao je iz rukometne sekcije  Srednjoškolskog sportskog društva Mladost  koje je formirano  19. februara 1954. godine pri Državnoj realnoj gimnaziji u Visokom.   

Gimnazija je u to vrijeme bila  smještena u zgradi Franjevačkog samostana u Visokom, pa  su se sva rukometna zbivanja dešavala upravo u njegovom dvorištu.

 Rukometno igralište bilo je uz samostansku zgradu, napravljeno od nabitog šljunka, a kasnije je prekriveno šljakom. I danas je na istom mjestu, asfaltirano od 1977. godine.

Rukometna sekcija Mladost je bila mnogo više od sekcije, jer je odmah, te 1954. godine postala, kao rukometna  ekipa,  član novoformiranog Rukometnog saveza Bosne i Hercegovine, a  koji je 21. februara 1954. naslijedio ovlasti od Odbora za (veliki) rukomet pri Savezu sportskih igara BIH, a koji je osnovan 1948. godine.

Mladost se u toku 1954. takmiči u jednoj od četiri tadašnje prvi puta osnovane Podsavezne lige i uspijeva se kvalifikovati  za oktobarski  visočki Polufinalni turnir (drugi je bio u Doboju), odakle se prvak, Mlada Bosna Sarajevo, plasirao za finale za prvaka BIH.

 Ipak, nakon finala sarajevska Bosna otišla je na završno Prvenstvo Jugoslavije u Zagrebu gdje je prvak postala Prvomajska Zagreb.

Desetog  januara 1958., na svojoj godišnjoj Skupštini, Mladost  prerasta u Omladinsko gradsko sportsko društvo Mladost (OGSD Mladost), tako da rukomet, osim školske, počinje trenirati i igrati i radnička omladina.

Visočki rukometni sport bit će predstavljan pod imenom Mladost  od  19. februara 1954. do 15. marta 1960. godine.

Naime, u takmičarskoj godini 1959/60. u Sarajevskoj zonskoj ligi, tada  najvećem rangu u BIH,  visočka rukometna ekipa, kao i prethodnih sezona, nosila je ime  Mladost. Nakon jesenskog dijela šampionata svi visočki igrači, u decembru 1959.  bili su preregistrovani  u RS BIH  u članove Bosne.             

 Pod tim imenom Bosna  će nastaviti  igrati proljetni dio šampionata.

 Takmičiti se  u jesen pod imenom Mladost, a u proljeće pod imenom Bosna, u istoj, takmičarskoj godini 1959/60. je potvrda sljedbenosti Bosne iz Mladosti, kako praktično, tako i pravno.

Sve ovo verifikovano  je na Skupštini 15. marta 1960.godine kada je Mladost praktično  preimenovana u Rukometni klub Bosna Visoko.

To ime  klub nosi i danas.

U periodu od  11. maja  1970. do 3. jula 1991. godine klub će biti pod patronatstvom  Tekstilne industrije Vitex iz Visokog,  pa će se u tom periodu  zvati RK Vitex Visoko.

U kasnijem periodu nosit će ponovo ime  Bosna, pa Bosna PreventBosna Centrotrans, a od sezone 2019/20. Bosna Vispak.

Zbog rata u Bosni Hercegovini klub nije imao  aktivnosti dvije godine i trinaest dana  tj.  od 5.4.1992 – 18.4.1994. godine.

MLADOST Visoko     19.2.1954 – 15.3.1960.

RK BOSNA Visoko     15.3.1960 – 11.5.1970.

RK VITEX  Visoko      11.5.1970 –   3.7.1991.

RK BOSNA Visoko        3.7.1991.   do danas

Antović Zdenko

Marko Batina i BC Prievidza osvajči KUP-a Slovačke

Marko Batina, genralni menadžer – sportski direktor Prievidze iz Slovačke

Od 2013. godine je u slovačkom BC Prievidza sa kojima ima zavidne rezultate, sportskim žargonom kazano:
– 1 zlato
– 3 srebra
– 1 broncu
i sada KUP Slovačke

U vikendu što je iza nas odigrana je završnica košarkaškog Kupa u Slovačkoj. Final-four izborile su ekipe Lučeneca, Levice, Inter Bratislave i ekipa Prievidza za koju nastupa naš reprezentativac Ibrahim Durmo, te bivši igrač Slobode, Zlatko Jovanović. Šef stručnog štaba je hrvatski stručnjak Krunoslav Krajinović.

Ekipa Prievidza u polufinalu je savladala tim Inter Bratislava rezultatom 77:61.
U finalu su se sastali Prievidza i ekipa Lučeneca 75:63.

***
Marko Batina je rođen 13.03.1986. u Visoko. Košarka je njegova ljubav, i kako sam kaže to ga čini sretnim. Okušao se u mnogim sportovima, ali u košarci se pronašao.

S 11 godina, 1997. godine je počeo igrati u KK “Bosna” Sarajevo. Profesionalni je košarkaš, a igra na poziciji bek šutera, a trenutačno je član košarkaškog slovačkog BC Prievidza.

Igrao je za U-20 reprezentaciju Hrvatske na 5. Evropskom prvenstvu u Izmiru 2006. godine. Karijeru je započeo u Hermes Analitici, nakon čega prelazi u Split i igra s ovim klubom NLB ligu. Osim pomenuti klubova igrao je za KK Bosna Sarajevo i KK Slavonski Brod.

U sezoni 2013/2014. igrao je play-off i finale za prvaka Slovačke u kojem je nažalost poražen, a s istim klubom te godine igra play-off za prvaka.
Marko Batina je od 2017. godne bio kapiten i sportski direktor Prievizde, a sada je generalni menadžer i sportski direktor.

magazinplus.eu

KK “Visoko”: Uspješan početak takmičarske sezone u Drvaru

POČETAK TAKMIČARSKE SEZONE ZA KARATE KLUB VISOKO

Uspješna takmičarska sezona za karate klub ”Visoko”.

Najuspješniji  kolektiv  u Visokom u posljednjih 15 godina , nastavlja sa takmičarskim aktivnostima.     Po kalendaru aktivnosti  usvojenim  na licencnom seminaru   za sudije, trenere i ispitivače održanom   u Visokom,  određeni su klubovi tehničkih organizacija  takmičenja  tradicionalnog karatea u 2020-oj godini.

Prvo takmičenje je organizovao karate klub ”Drvar” iz Drvara u subotu 15.02.2020-e godine.           Tradicionalno karate klub ”Drvar” se pokazao kao dobar domačin i organizator. 

Tradicionalisti  iz Visokog iaoko u malom broju  su postigli odlične rezultate, osvojivši u ukupnom plasmanu  2. Mjesto.

Za  karate klub ”Visoko” su na Otvorenom  prvenstvu ”Drvar open”  takmičilo  11 takmičara, u različitim takmičarskim disciplinama tradicionalnog karatea.                                
 Ukupno je osvojeno  34 medalje;

-18 zlatnih

–  7 srebrenih  i

–  9 bronzanih

Za  najuspješnijeg  juniora proglašen je  Kordić Mateo , takmičar karate kluba ”Zanshin” Kreševo, za najuspješniju juniorku proglašena je  Šipka Duška, takmičarka  karate kluba ”Drvar” iz Drvara

Za  najuspješnijegkadeta , proglašen je  Mlivić Nadin,   takmičar  karate kluba ”Visoko”, a za najuspješniju  kadetkinju takmičarka  karate kluba ”Vareš” iz Vareša  Hrvat Džejna

Odlične takmičarske rezultate postigli su:

Raduju  nas uspjesi mlađih uzrasnih kategorija.

Ovim takmičenjem  uspješno je realizovan prvi  takmičarski  postavljeni cilj karate kluba ”Visoko” po usvojenom kalendaru Saveza tradicionalnog  karatea u BiH.

Postignuti  takmičarski rezulti

Kadeti

Kaplan Hamza – Kata –        3.mjesto

Kaplan Hamza – Kihon –      1.mjesto

Kaplan Hamza – Ko-Go –     2.mjesto

Kaplan Hamza – Fuku-Go – 2.mjesto

Mlivić Nadin –  kata                    1  mjesto

Mlivić Nadin –  kihon                  3  mjesto

Mlivić Nadin –  Fuku-Go             1  mjesto

Mlivić Nadin –  Ko-Go kumite    1 mjesto

Najuspješniji Kadet je Mlivić Nadin

Kadetkinje

Ilda Mulahasanović –   kata                    1 mjesto

Ilda Mulahasanović –   Ko-Go kumite   2 mjesto

Ilda Mulahasanović –   Kihon –               1 mjesto

Kata tim kadetkinje  ( Ilda Mulahasanović, Ščulić Iva,  Farah Begović )  1. mjesto

Djevojčice  2007-2008

Iva Ščulić –  kata –                          3. mjesto

Iva Šćulić –  kihon                          3. mjesto

Iva Šćulić –  Jyiu-Ipon-Kumite      2. mjesto

Farah Begović – Kihon –               3.  mjesto

Farah Begović – Jui-ipon –           1. mjesto

Farah Begović – Kata –                 1. mjesto

Merjem Hečo– kata                      1. mjesto

Merjem Hečo– kihon                    1. mjesto

Ena Blažević – Kihon –                  1.mjesto

Ena Blažević– kata –                      1.mjesto

Djevojčice  2010-2011

Zejneb Hečo– kata                        3. mjesto

Zejneb Hečo– kihon                      2. mjesto

Dječaci (2012-2013)

Ganić Abdulah – Kihon –               1. mjesto

Ganić Abdulah – kata                    1. mjesto

Dječaci (2009-2010)

Ganić Bakir-kihon                           2. mjesto 

Ganić Bakir-kata                             3. mjesto

Ganić Bakir– Jiyu-ipon kumite      2.mjesto

Dječaci (2007-2008)

Ganić Faris-kata                              1. mjesto

Ganić Faris-kihon                            1. mjesto

Ganić Faris-Juyi-ipon-kumite        1.mjesto

Uprava karate kluba ”Visoko”  čestita takmičarima na postignutim rezultatima .                                Zahvaljujemo roditeljima na podršci i ukazanom povjerenju.                                                              Sljedeća takmičarska aktivnost je takmičenje 1. Marta u Kraljevu  Srbija.

Visoko, 17.02.2020.                                                                                              UPRAVA KARATE KLUBA                                                  

             ”VISOKO ”     

KK Fudokan: Kup “Drvar” 2020

Subota, 15.02./20.g. sala OŠ Drvar je bilo mjesto prvog ovogodišnjeg  turnira u tradicionalnom karateu.Lijepo druženje naše mladosti, a ovo je bila prilika da se pokaže nivo spremnosti takmičara iz TKA BiH.KK Fudokan je nastupao sa sljedećim takmičarima i ostvario je zapažene rezultate:

1.Semir Zukan – juniori,
– Kate l mjesto,
– Kihon l mjesto,
– Ko go kumite lll mjesto,

2.Emela Pandžić – 2008-2007 g.
– Kate l mjesto,
– YU ipon kumite lll mjesto,

3.Amer Bešić – 2008-2007 g.
– Kate l mjesto,
– Kihon l mjesto,
– YU ipon kumite ll mjesto

4.Saudin Buhić – 2008-2009 g.
– Kate li mjesto,
– Kihon ll mjesto,

5.Mirza Bešić – kadeti
– Ko god lll mjesto,

6.Kenan Zukan – 2009 g.
– Kihon ll mjesto,
– YU ipon kumite ll mjesto,
– Kate lll mjesto.

– Kate ekipno ,
kadeti –  lll mjesto./Semir Zukan, Emelin Pandžić i Mirza Bešić


Čestitamo ekipi

KK Fudokan


Elvedina Muzaferija ostvarila najbolji ovosezonski rezultat …

Bosanskohercegovačka skijašica Elvedina Muzaferija ostvarila je danas najbolji ovosezonski rezultat u Europa Cupu.

Naša skijašica završila je na 10. mjestu u utrci superveleslaloma u švicarskoj Crans-Montani s vremenom 52.75 i jednom sekundom i 18 stotinki zaostatka za pobjednicom Jasminom Suter.

Nakon današnjeg 10. mjesta Muzaferija ima 29 osvojenih bodova u superveleslalomu, a prva tri je osvojila na utrci superveleslaloma u švicarskom St. Moritzu 10. decembra prošle godine.

U ukupnom poretku Muzaferija ima 45 bodova. Jučer je nakon diskvalifikacije dvije takmičarke ipak završila kao 22. u utrci spusta i osvojila je devet bodova. U poretku spusta ima 16 bodova, a prve bodove (7) u ovoj disciplini osvojila je prije deset dana u italijanskoj Pili.

Nakon osvojenih bodova u Svjetskom kupu, bodova u Europa Cupu i sjajnih nastupa na FIS takmičenjima Muzaferiju očekuje novi izazov. Narednog vikenda u Crans-Montani voze se dva spusta u sklopu Svjetskog kupa i Muzaferiju očekuje novi nastup s najboljim skijašicama svijeta.

Klix