Arhive kategorije: Rukomet

Bosna tijesno slavila protiv Vogošće

RK Bosna Visoko je savladala ekipu RK Vogošća Poljine Hills sa 27:26. Bosna je do pobjede došla zahvaljujući fantastičnoj partiji Nedžada Imamagića, koji je postigao sedam pogodaka, dok su po pet pogodaka postigli Luka Karanović i Almir Osmanhodžić. U poraženoj ekipi najefikasniji bio je Ivan Stojanović sa šest golova.

18. Kolo

Sloboda – Lokomotiva 35:30
Borac – Iskra 33:24
Slavija – Sloga D. 30:27
Bosna – Vogošća 27:26
Leotar – Konjuh 31:31
Sloga GV-U – Maglaj 27:21
Drina – Goražde 28:29
Izviđač – Gračanica 33:27

sport1.oslobodjenje.ba

TABELA
RUKOMETNO PRVENSTVO BIH (M)
#KLUBUPNIB
1.RK Borac Banja Luka18151246
2.RK Gračanica18140442
3.RK Bosna Visoko18103533
4.RK Sloga Gornji Vakuf18102632
5.RK Izviđač18102632
6.RK Sloga Doboj1877428
7.RK Slavija1883727
8.RK Sloboda Tuzla1881925
9.RK Lokomotiva Brčko1874725
10.RK Maglaj1881925
11.RK Leotar1872923
12.RK Konjuh Živinice1863921
13.RK Vogošća Poljine Hills18611119
14.RK Goražde18601218
15.RK Iskra18521117
16.RK Drina1810173

Braća Sirćo žive legende BH sporta

Braća (Ibraahim, Mirsad i Nevzet) Sirćo žive legende BH sporta

Za bolje poznavaoce sporta u Bosni Hercegovina, braća Ibrahim, Mirsad i Nevzet Sirćo nisu nepoznanice. Radi onih mlađih, moramo podsjetiti da je Ibrahim bio golman i kapiten šampionske ekipe FK „Sarajevo“ i da je svojim bravuroznim odbarama oduševio i hladne Engleze priliko susreta sa Mančester Junajtedom u Londonu, da su Mirsad i Nevzet (kako ga Visočani zovu Čerko), bili deceniju i više perjanice, ne samo visočkog, nego i jugoslovenskog rukometa. Danas braća žive u istinskoj slozi, koja se rijetko viđa i susreće u Visokom. Vrlo zahvalni duhoviti sagovrnici. Duh im je još uvijek kao vrijeme kada su bili istinske zvijezde šesdestih godina prošlog vijeka. Sresti ih skupa, osim na porodičnom okupljanju svake nedelje zaista je rijetkost. Eto i nama se posrećilo. Kada je autor ovih redova predložio da napravimo jedan intervju sa sve trojicom, prihavtili su bez pogovora, pogotovo što veoma često posjećuju Portal „Reprezent“. 

-Kada ste napravili prvi prilog o Piramidama, pa kasnije o Milama (mjestu krunisanja prvog Bosanskog kralja Tvrtka I Kororomanića i na kraju moram pomenuti i ostale priloge iz sporta i kulturne baštine, postao sam redovan čitalac. Posebno što sam zahvaljujući mojoj Selektorskoj poziciji poslije rata upoznao Ljutu Krajinu, koja je bila i ostala rasadnik rukometaša. Da sam u pravu potvrđuje i Muhamed Toromanović, bio je još jedan mali Dervišević, koji je nastupao za Čelik  iz Zenice i Vogošću, ali ne znam što je s njim bilo, u dahu nam je rekao popularni „Čerko“ (Nevzet), pa nastavio: -U ratu sam upoznao rahm. dr. Irfana Ljubijankića i on me svojom blagošću koja je skrivala, čuveni Krajiški ters oduševio.

Mirsad je zajedno sa bratom Ibrahimom i uvijek prisutnim osmijehom na licu sluša najmlađeg od njih trojice i onako šeretski dodje: -Čerko je moj uvijek bio brzanac. Takav je i danas. Često se s njim ne slažem, ali ovog puta moram. Nisam bio te sreće da boravim na prostorima Unsko – Sanskog kantona, ali ću morati. Prije svega da mi Čerko ne solio pamet o Krajini i Krajišnicima… Svi smo se u glas nasmijali. Mirsad je nastavio: -Što se tiče rukometa, to je bio i ostao moj sport. Dao sam koliko sam mogao. Možda se moglo i više, ali životni putevi su me odveli u privredu i tu sam ostao do kraja, do penzije.

Ibrahim, na naše čuđenje, jer je djelovao daleko ozbiljnije od braće, pokazao drugu stranu svog bića… -Ma pusti ih Krajišniče. Oni u opće nisu pametni!

Upitah, začuđeno: Kako mislite! -Ma da su bili pametni znali bi da je mali gol, male pare. Veliki gol velike pare. Zato sam ja otišao u fudbal i nisam se pokajao. Bilo je to vrijeme kada se fudbal igrao za raju (publiku). Niko od nas nije pregovarao o premijama, transferima, jednostavno htjeli smo da pokažemo da smo bolji od ostalih. I na moju sreću to sam doživio pored, velikana, Partizana, Crvene Zvezde, Dinama, Hajduka. Biti prvak bivše nam države i to prvi iz BiH, je nešto posebno.

Danas braća Sirćo kao da padaju u zaborav lokalne zajednice ali i šire sportske javnosti. Znaju otići na druženja svoje genercije i to je sve. Jedan zaključak ili dogovor ostao je da se ralizuje na proljeće sva trojica zajedno samnom obići će Unsko – Sanski kanton, kako nam rekoše da se nadišu Krajiškog tersa. 

Ešref HADŽIĆ

Adnan Harmandić je novi trener RK Bosna Vispak Visoko

Na vanrednoj pres konferenciji  RK Bosna Vispak, sinoć je obznanjeno da je uskraćeno povjerenje dosadašnjem trenru Senadu Skopljaku a ukazano Adnanu Harmandiću, koji će u preostalom dijelu sezone biti igrač i trener.

Javnost neće biti u prilici da sazna razloge ovog postupka Uprave kluba;
“Razloga i detalja za ovu promjenu trenera u ovom trenutku je puno, ali ne bih da sad to elaboriramo posebno i to u ovom trenutku uopće nije važno. Ono što je važno je proces koji je pred nama i iskoristio bih ovu priliku da se zahvalim treneru Skopljaku na vremenu koje je proveo u ovom klubu, na rezultatima koje je ostvario, te da mu poželim sreću u njegovom daljem radu.

Posebna čast i zadovoljstvo mi je da smo uspjeli nagovoriti našeg kapitena Adnana Harmandića da preuzme ovu ekipu do kraja ove sezone. Ja sam siguran da će on unijeti u ovu ekipu ono što je potrebno, a to je prije svega vraćanje neke dobre atmosfere unutar ekipe, što onda podrazumijeva i vraćanje dobrih rezultata, većeg broja publike u dvoranu, itd.”, kazao je prvi čovjek RK Bosna Vispak Visoko Adnan Delić.

” Moj prvi zadatak će biti da se vrate ti neki normalni odnosi unutar ekipe i neko zadovoljstvo ovim poslom kojim se mi bavimo, jer mislim da smo u posljednje vrijeme skrenuli s tog kolosijeka na kojem smo bili. Ne obazirem se, pritom, na rezultate”, kazao je novi trener Harmandić.

Rezultati 17. kola rukometne Premijer lige BiH

Rukometaši visočke Bosne Vispak upisali su novi poraz na gostovanju u Bugojnu, u okviru 17. kola rukometne Premijer lige BiH

Iskra – Bosna Visoko 24 : 21

Lokomotiva – Borac 25 : 28

Konjuh – Slavija 25 : 22

Sloga Doboj – Sloga GV 30 : 29

Maglaj – Izviđač 33 : 30

Gračanica – Drina 30 : 21

Vogošća – Leotar 26 : 15

Goražde – RK Sloboda 26 : 24

TABELA
RUKOMETNO PRVENSTVO BIH (M)
#KLUBUPNIB
1.RK Borac Banja Luka17141243
2.RK Gračanica17140342
3.RK Bosna Visoko1793530
4.RK Sloga Gornji Vakuf1792629
5.RK Izviđač1792629
6.RK Sloga Doboj1777328
7.RK Lokomotiva Brčko1774625
8.RK Maglaj1781825
9.RK Slavija1773724
10.RK Sloboda Tuzla1771922
11.RK Leotar1771922
12.RK Konjuh Živinice1762920
13.RK Vogošća Poljine Hills17611019
14.RK Iskra17521017
15.RK Goražde17501215
16.RK Drina1710163
RUKOMETNO PRVENSTVO BIH (M) – 18. KOLO
DANSATDOMAĆINGOSTREZ
TBDTBDRK SlobodaLokomotiva– : –
TBDTBDBoracIskra– : –
TBDTBDLeotarKonjuh– : –
TBDTBDBosna VisokoVogošća– : –
TBDTBDSloga GVMaglaj– : –
TBDTBDDrinaGoražde– : –
TBDTBDIzviđačGračanica– : –
TBDTBDSlavijaSloga Doboj– : 

16. kolo rukometne Premijer lige BiH

Jučer je odigrano 16. kolo rukometne Premijer lige BiH, odnosno prvu u proljetnom dijelu prvenstvene sezone.

Bosna Vispak – Lokomotiva 27:24
RK Sloboda – Borac 27 : 29
Izviđač – Sloga Doboj 30 : 24
Sloga GV – Konjuh 35 : 32
Slavija – Vogošća 24 : 21
Goražde – Gračanica 23 : 28
Leotar – Iskra 32 : 27
Drina – Maglaj 22 : 30

TABELA
RUKOMETNO PRVENSTVO BIH (M)
#KLUBUPNIB
1.RK Borac Banja Luka16131240
2.RK Gračanica16130339
3.RK Bosna Visoko1693430
4.RK Sloga Gornji Vakuf1692529
5.RK Izviđač1692529
6.RK Sloga Doboj1667325
7.RK Lokomotiva Brčko1674525
8.RK Slavija1673624
9.RK Sloboda Tuzla1671822
10.RK Leotar1671822
11.RK Maglaj1671822
12.RK Konjuh Živinice1652917
13.RK Vogošća Poljine Hills16511016
14.RK Iskra16421014
15.RK Goražde16401212
16.RK Drina1610153

Bosna Vispak u drugi dio sezone krenula pobjedom protiv Lokomotive

U prvom meču proljetnog dijela šampionata, rukometaši Bosne Vispak pobijedili su ekipu Lokomotive rezultatom 27:24. Bio je ovo meč u kojem su gosti sve držali u svojim rukama u prvih 20-ak minuta, imali i pet golova prednosti na startu (6:1), ali do odmora se Visočani konsoliduju i uspijevaju na poluvrijeme otići sa rezultatom 13:13.

U nastavku meča Bosna Vispak je bila ta koja je diktirala tempo – imala je vodstvo, čuvala prednost i u posljednju minutu ušla sa četiri gola razlike, te je bilo jasno da će tri boda ostati u Visokom.

Raduje što je večeras Enes Sirćo bio na visokom nivou i sakupio je 18 odbrana, a koliko znači kapiten Adnan Harmandić vidjelo se i u večerašnjem meču, maltene prvom poslije povrede i u istom je bio naš najefikasniji strijelac sa šest pogodaka. Odlični su večeras bili i Adnan Balta, Luka Karanović i Almir Osmanhodžić sa po pet pogodaka, a ova širina među strijelcima je možda i najpozitivnije sa večerašnje utakmice. Mahir Burić je dodao tri, Berin Keso dva, a Kerim Čabaravdić jedan pogodak.

U redovima gostiju sjajnu partiju odigrao je Igor Krivokapić, koji je postigao 10 pogodaka.
Našim momcima i stručnom štabu čestitamo na pobjedi, a svakako čestitke upućujemo i ekipi Lokomotive, koja je opravdala ulogu najprijatnijeg iznenađenja sezone u Premijer ligi.

U narednom kolu, za sedam dana Bosna Vispak će gostovati ekipi Iskre u Bugojnu.

rkbosna

RK “Bosna veterani” obilježio 66. godinu od osnivanja visočkog rukometnog kluba

RK “Bosna veterani” obilježio je u srijedu, 19. februara 2020. godine 66. godinu od osnivanja visočkog rukometnog kluba. Klub je nastao osnivanjem Srednjoškolskog sportskog društva “Mladost” koje je djelovalo u tadašnjoj Državnom realnoj gimnaziji u Visokom i to pod imenom Mladost. Prva rukometna utakmica je odigrana 9. maja 1954. godine u dvorištu gimnazije između Mladosti i Elana, sportskog društva sarajevske gimnazije.

Tradicionalno, veterani su se okupili na terenu Franjevačkog samostana Sv. Bonaventure, gdje je upravo te 1954. godine odigrana prva rukometna utakmica. Nakon okupljanja, upriličen je i prijem u Franjevačkom samostanu.

Neven Krajišnik 

Lejla Hodžić pozvana na okupljanje ženske juniorske rukometne reprezentacije BiH

Selektorica ženske juniorske rukometne reprezentacije Bosne i Hercegovine dr. Sanja Bajgorić ovih dana ukazala je veliku čast Visočanki Lejli Hodžić, pozvavši je na okupljanje ove bh. rukometne selekcije. Okupljanje će biti održano u hotelu “Seos” u Hadžićima, u periodu od 24. do 27. februara tekuće godine.

Prvog dana selektorica će imati priliku upoznati sve rukometašice, među kojima i Lejlu Hodžić, rukometašicu ŽRK Ilidža, koje su pozvane na pripreme za odlazak ženske juniorske rukometne reprezentacije BiH na IHF Trophy 2020 takmičenje, koje će biti održano od 23. do 30. marta u Kolumbiji.

Nadamo se da će Lejla opravdati pozivnicu na posljednju provjeru pred ovo takmičenje, kao i da će zaslužiti mjesto među odabranim rukometašicama koje će braniti boje svoje zemlje i svojih gradova u Kolumbiji.

Visoko.co.ba

19. februar 1954. – Rukometni dan za pamćenje

19.2.1954-19.2.2020.

19. FEBRUAR 1954.  – RUKOMETNI DAN ZA PAMĆENJE

U srijedu 19. februara 2020. u 15,00 sati rukometni veterani posjetit će Franjevački samostan Visoko i tamo  će imati   simbolično druženje i to  u sadašnjoj zbornici u kojoj je bila Osnivačka skupština Mladosti iz koje je ponikla prva visočka rukometna  ekipa.

Rukometni  klub Bosna Visoko nastao je iz rukometne sekcije  Srednjoškolskog sportskog društva Mladost  koje je formirano  19. februara 1954. godine pri Državnoj realnoj gimnaziji u Visokom.   

Gimnazija je u to vrijeme bila  smještena u zgradi Franjevačkog samostana u Visokom, pa  su se sva rukometna zbivanja dešavala upravo u njegovom dvorištu.

 Rukometno igralište bilo je uz samostansku zgradu, napravljeno od nabitog šljunka, a kasnije je prekriveno šljakom. I danas je na istom mjestu, asfaltirano od 1977. godine.

Rukometna sekcija Mladost je bila mnogo više od sekcije, jer je odmah, te 1954. godine postala, kao rukometna  ekipa,  član novoformiranog Rukometnog saveza Bosne i Hercegovine, a  koji je 21. februara 1954. naslijedio ovlasti od Odbora za (veliki) rukomet pri Savezu sportskih igara BIH, a koji je osnovan 1948. godine.

Mladost se u toku 1954. takmiči u jednoj od četiri tadašnje prvi puta osnovane Podsavezne lige i uspijeva se kvalifikovati  za oktobarski  visočki Polufinalni turnir (drugi je bio u Doboju), odakle se prvak, Mlada Bosna Sarajevo, plasirao za finale za prvaka BIH.

 Ipak, nakon finala sarajevska Bosna otišla je na završno Prvenstvo Jugoslavije u Zagrebu gdje je prvak postala Prvomajska Zagreb.

Desetog  januara 1958., na svojoj godišnjoj Skupštini, Mladost  prerasta u Omladinsko gradsko sportsko društvo Mladost (OGSD Mladost), tako da rukomet, osim školske, počinje trenirati i igrati i radnička omladina.

Visočki rukometni sport bit će predstavljan pod imenom Mladost  od  19. februara 1954. do 15. marta 1960. godine.

Naime, u takmičarskoj godini 1959/60. u Sarajevskoj zonskoj ligi, tada  najvećem rangu u BIH,  visočka rukometna ekipa, kao i prethodnih sezona, nosila je ime  Mladost. Nakon jesenskog dijela šampionata svi visočki igrači, u decembru 1959.  bili su preregistrovani  u RS BIH  u članove Bosne.             

 Pod tim imenom Bosna  će nastaviti  igrati proljetni dio šampionata.

 Takmičiti se  u jesen pod imenom Mladost, a u proljeće pod imenom Bosna, u istoj, takmičarskoj godini 1959/60. je potvrda sljedbenosti Bosne iz Mladosti, kako praktično, tako i pravno.

Sve ovo verifikovano  je na Skupštini 15. marta 1960.godine kada je Mladost praktično  preimenovana u Rukometni klub Bosna Visoko.

To ime  klub nosi i danas.

U periodu od  11. maja  1970. do 3. jula 1991. godine klub će biti pod patronatstvom  Tekstilne industrije Vitex iz Visokog,  pa će se u tom periodu  zvati RK Vitex Visoko.

U kasnijem periodu nosit će ponovo ime  Bosna, pa Bosna PreventBosna Centrotrans, a od sezone 2019/20. Bosna Vispak.

Zbog rata u Bosni Hercegovini klub nije imao  aktivnosti dvije godine i trinaest dana  tj.  od 5.4.1992 – 18.4.1994. godine.

MLADOST Visoko     19.2.1954 – 15.3.1960.

RK BOSNA Visoko     15.3.1960 – 11.5.1970.

RK VITEX  Visoko      11.5.1970 –   3.7.1991.

RK BOSNA Visoko        3.7.1991.   do danas

Antović Zdenko

Sretan rođendan Vladanu Lončaru

Vladan Lončar je rođen 25.01.1997. godine u Visoko. Prošao je sve omladinske kategorije RK „Bosna“ Visoko, te je igrao za seniorsku ekipu RK „Bosne“ Visoko.
Trenutno igra za mađarski Pick Szeged, s kojim igra EHF Ligu prvaka.
Igrao je za kadetsku i juniorsku reprezentaciju Bosne i Hercegovine, a selektor seniorske rukometne reprezentacije Dragan Marković nekoliko puta ga je uvrštavao na širi spisak seniorske rukometne reprezentacije Bosne i Hercegovine. Vladan je jedan od najvećih nada bosanskohercegovačkog rukometa.

www.visoko.ba – www.magazinplus.eu